Наслідки отримання доходу єдинником понад граничну норму
За пп. 3 п. 293.8 ПКУ при перевищенні у податковому (звітному) періоді обсягу доходу (для платників ІІІ групи – 5 млн грн), до суми перевищення застосовується ставку єдиного податку у розмірі 15%.
Цією ж нормою встановлено, що єдинник має перейти на загальну систему оподаткування, заява про це подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.
За п. 295.7 ПКУ єдиний податок, нарахований за перевищення обсягу доходу, сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за звітний квартал. Таку декларацію потрібно подавати відповідно до пп. 49.18.2 ПКУ протягом 40 к. д., що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Тож єдиноподатник має подати до 9 лютого 2017 року декларацію та сплатити єдиний податок до 19 лютого 2017 року.
Перехід на загальну систему
Для платників ІІІ групи єдиного податку наразі встановлено граничний розмір доходу, який дає право перебувати на спрощеній системі у розмірі 5 млн грн за податковий рік. А це означає, що при перевищенні отриманого доходу цієї суми на єдинника чекає обов’язковий перехід на загальну систему.
За пп. 3 пп. 298.2.3 ПКУ у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи вони мають перейти на загальну систему з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення. Тобто при отриманні більше 5 млн грн вже за підсумками IV кварталу 2016 року, з 01.01.2017 року єдинник вже має бути на загальній системі.
Після переходу на загальну систему
Після переходу на загальну систему потрібно подати податкову декларацію про майновий стан за результатами звітного кварталу, в якому відбувся перехід на загальну систему оподаткування, тобто за підсумками І кварталу 2017 року.
Зверніть увагу: платники ПДФО розраховують та сплачують авансові платежі у строки, визначені пп. 177.5.1 ПКУ, що настануть у звітному податковому році.
За пп. 177.5.1 ПКУ авансові платежі з ПДФО розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.
Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від'ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.
Обов'язок зареєструватися і платником ПДВ
Відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником ПДВ.
Тож виходить, що при настанні першої події (отриманні передоплати) підприємець ще не буде платником ПДВ, тому при постачанні товарів у підприємства не може виникнути податкового зобов’язання.
Але такий підприємець з доходом понад 5 млн грн за 2016 рік при переході на загальну систему потрапляє під обов’язок зареєструватися платником ПДВ з 1 січня 2017 року, тому що обсяг операцій за 12 місяців до дати переходу перевищує 1 млн грн без врахування ПДВ.
Звісно, обов’язок зареєструватися платником ПДВ виникне у підприємця лише якщо він у 2016 році проводив діяльність, яка є об’єктом оподаткування ПДВ. Як роз’яснюють податківці в «ЗІР» (категорія 101.01.01), до оподатковуваних операцій для цілей реєстрації платником ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ (20%), ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
Якщо підприємець на єдиному податку займався діяльністю, що є об’єктом оподаткування ПДВ, то при переході на загальну систему йому потрібно діяти за нормою п. 183.4 ПКУ. За нею, у разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ з річним доходом від оподатковуваних ПДВ операцій більше ніж 1 млн грн на загальну систему, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату ПДФО. Тобто таку заяву потрібно буде подати не пізніше 10 січня 2017 року.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити