• Посилання скопійовано

Як виправити помилку в декларації "єдинника" ІІІ групи?

ФОП в декларації ЄП ІІІ групи (5%) за перший квартал помилково зазначив суму доходу 36 000 грн, а потрібно було 13 000 грн, внаслідок чого ЄП відображено і сплачено в розмірі 1 800 грн замість 650 грн. За півріччя декларація не подавалася. Як виправити ці помилки?

Уточнення декларації за перший квартал

Якщо платник у раніше поданій декларації виявив помилку, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок, згідно з пп. 50.1 ПКУ.

Потрібно подати уточнюючу декларацію. Причому штраф і пеня застосовуються тільки, якщо внаслідок виправлення помилки виникає недоплата податку. А в даній ситуації навпаки виникла переплата, тому штраф не застосовується.

Окрім того, штраф і пеня не застосовується згідно з пп. 69.1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ, якщо помилка призвела до недоплати податку під час воєнного стану.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (107.01.10): «Який звітний період необхідно обрати при створенні в Електронному кабінеті уточнюючої податкової декларації платника ЄП – ФОП та чи подається у складі такої декларації додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік», якщо здійснюється самостійне виправлення помилок по ЄП?».

ДПС зазначила, що в режимі «Введення звітності» приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету платником обирається звітний (податковий) період, показники якого уточнюються, а саме: рік та період (І квартал, півріччя, 9 місяців, рік). Обов’язок подання додатка 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік»  виникає у платників єдиного податку другої і третьої груп при поданні річної уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, якщо ними за річний період, який уточнюється подавався Додаток 2 або у яких був обов’язок його подання.

Таким чином, якщо виправляється декларація за перший квартал 2024 року, то саме такий період і обирається в Електронному кабінеті (чи іншій програмі з подання електронної звітності) при складанні уточнюючої декларації.

В «шапці» такої уточнюючої декларації ставиться помітка «Х» в рядку 3 «Уточнююча». А також обирається період першого кварталу 2024 року в рядках 2 і 3 (див. зразок 1). Інші рядки «шапки» заповнюються в загальному порядку, як і декларація, яка виправляється.

Зразок 1 (завантажити)

Далі в загальному порядку, як і декларація, яка виправляється, в уточнюючій декларації заповнюється розділ І.

Після цього заповнюється розділ ІV – так, як потрібно було зазначати. Тобто, зазначається обсяг доходу 13 000 грн і сума податку, яку слід було сплатити – 650 грн (див. зразок 2).

Зразок 2 (завантажити)

А після цього слід заповнити розділ VІ, в якому відображається виправлення помилки. Помилкова сума податку 1 800 грн зазначається в рядку 15, правильна сума 650 грн в рядку 16, зменшення суми податку 1 150 грн (1 800 - 650) в рядку 18 (див. зразок 3).

Зразок 3 (завантажити)

Додатки до такої декларації не додаються. В кінці декларації проставляється дата її подання, РНОКПП ФОП, підпис, ім’я та прізвище ФОП.

 

Декларація за півріччя

Після того, як буде подана і прийнята уточнена декларація за перший квартал, можна подати декларацію за півріччя. Оскільки така декларація взагалі не подавалася, то подається звичайна звітна декларація за півріччя. Тобто, в «шапці» декларації позначка «Х» проставляється в рядку 1 «Звітна».

Далі така декларація заповнюється в загальному порядку, як і декларація, що мала подаватися своєчасно. Причому в Електронному кабінеті (чи іншій програмі з подання електронної звітності) обирається період подання – півріччя 2024 року.

В розділі ІV такої декларації відображається обсяг доходу за півріччя 2024 року.

В розділі V визначаються податкові зобов’язання за півріччя:

  • загальна сума доходу за півріччя в рядку 08;
  • сума податку з такого доходу в рядку 11;
  • ця сама сума в рядку 12;
  • в рядку 13 сума податку за перший квартал. Тут проставляється правильна сума податку з уточнюючої декларації – 650 грн;
  • в рядках 14.1 і 14 – сума податку, яка підлягає нарахуванню і сплаті – значення, отримане як сума в рядку 12 мінус сума в рядку 13.

Розділ VІ в такій декларації не заповнюється. Додатки до такої декларації не додаються. В кінці декларації проставляється дата її подання, РНОКПП ФОП, підпис, ім’я та прізвище ФОП. Зазначена декларація буде подана несвоєчасно, за що передбачено штраф згідно з пп. 120.1 ПКУ в розмірі 340 грн.

Якщо внаслідок несвоєчасно поданої декларації була несвоєчасна сплата податку, штраф буде згідно з пп. 124.1 ПКУ:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 5% погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу.

А якщо несвоєчасна сплата податку є умисною, розмір штрафу – 25% погашеної суми податку (пп. 124.2 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»