• Посилання скопійовано

Чи дозволено платнику єдиного податку продавати компоненти для електронних сигарет?

Платник єдиного податку планує продавати компоненти для електронних сигарет, зокрема, ароматизатори, нікобустер та харчовий гліцерин. Чи потрібно отримувати ліцензію? Чи дозволений такий продаж платнику єдиного податку?

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, визначено Законом №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Відповідно до ст. 15 Закону №481, роздрібна торгівля тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Зауважимо, що даний закон діє до 01.01.2025 р. і на зміну йому прийде Закон №3817 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Роздрібну торгівлю тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб’єкти господарювання за наявності у них однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (ст. 23 Закону №3817).

Отже, на рідини, що використовуються в електронних сигаретах потрібна ліцензія, незалежно від того в якому році СГ вирішить їх продавати – у 2024 чи 2025 р.

Враховуючи зазначене, ФОПу потрібно визначити, чи відносяться ароматизатори, нікобустер та харчовий гліцерин до рідин, що використовуються в електронних сигаретах та чи є ці товари підакцизними. Давайте розбиратися.

Рідини, що використовуються в електронних сигаретах - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях (пп. 14.1.56-4 ПКУ).

Такі рідини відповідно до пп. 215.3.3-1 ПКУ відносяться до підакцизних товарів за кодом УКТ ЗЕД 3824 99 96 20. Ставки податку на підакцизні товари див. у нашому довіднику тут.

Тобто, якщо ароматизатори, нікобустер та харчовий гліцерин мають код УКТ ЗЕД 3824 99 96 20, то ФОПу потрібна ліцензія для торгівлі цими товарами, і він не може бути платником єдиного податку з урахуванням вимог пп. 291.5.1 ПКУ.

Податківці, відповідаючи на подібний запит ФОП, який планує продавати набори компонентів, у які входять гліцерин, ароматизатор та нікотин (нікобустер, підсилювач міцності із вмістом нікотину) зазначили, що ключовим для вирішення питання є документально підтвердження коду УКТ ЗЕД товару.

В ІПК від 20.05.2024 р. №2798/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК податківці пишуть: «Відсутність документів, які підтверджують віднесення компонентів, у які входять гліцерин, ароматизатор та нікотин кодам УКТ ЗЕД не дає змоги надати відповідь на питання щодо ліцензування та відповідності господарської діяльності вимогам ПКУ стосовно спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності…. Ведення УКТ ЗЕД здійснює Державна митна служба».

Звертаємо увагу, що податківці в ІПК орієнтуються тільки на Державну митну службу, але для підтвердження коду УКТ ЗЕД можна звернутися також до Торгово-промислової палати (ТПП). Саме так вчинив платник при оскарженні ППР податкової служби, що визнала гліцерин, нікобустер та ароматизатори підакцизними товарами.

У справі 300/2732/24 експертним висновком ТТП визначено:

  • гліцерин «CHILL UP» -  УКТ ЗЕД 2905450000
  • нікобустер «CHILL UP» - УКТ ЗЕД 2939 79 10 00;
  • ароматизатор «CHILL UP» -УКТ ЗЕД 3302 10 90 00.

Рішення суду від 10.07.2024 №120297535 винесено на користь платника, товари було визнано непідакцизними.

Отже, чи може ФОП на спрощеній системі продавати такі компоненти як гліцерин, ароматизатор та нікобустер, залежить від того, чи є такі товари підакцизними на підставі їх коду УКТ ЗЕД. Щоб визначити код УКТ ЗЕД товару, необхідно звернутися до Державної митної служби або Торгово-промислової палати. Для більшої впевненості після визначення УКТ ЗЕД також можна заручитися власною ІПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Чи потрібно нараховувати ВЗ за доходом мобілізованого ФОПа з 01.01.2025 року?
    ФОПа мобілізовано до лав ЗСУ. Чи потрібно ФОПу нараховувати військовий збір з 01.01.2025 року? Чи потрібно документально підтверджувати статус ФОПа в ДПС?
    13.01.2025495
  • Як показати у розрахунку частки отриману субсидію від Укрдержфонду?
    Платник ЄП IV групи у грудні 2024 р. отримав кошти від Укрдержфонду за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» (Постанова КМУ №918). Як відобразити цю операцію при розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника?
    13.01.202543
  • Туристичний збір для ФОПа - "єдинника"
    Як готелю (ФОП на ЄП) вести діяльність з нарахуванням та оплатами туристичного збору? В яких випадках його потрібно нараховувати? Як відображати нарахування турзбору в звітності? Коли його потрібно сплачувати? Які наслідки, якщо не ведеться облік та немає сплати готельного збору?
    09.01.2025226
  • Які документи потрібно скласти ФОПу при наданні послуг кінцевому споживачу?
    ФОП – платник ІІІ групи ЄП займається ремонтом електрообладнання різноманітного призначення. Працював тільки з юрособами безготівково. Зараз ФОП працює з фізособами, надає послуги з ремонту побутового обладнання та електромереж. Фізособи оплачують на рахунок ФОПа (реквізити IBAN). Чи потрібно виписувати клієнту-фізособі рахунок та акт?
    06.01.202574
  • Страхове відшкодування, сплачене СТО для юрособи – «єдинника», є бартером?
    У платника єдиного податку відбувся страховий випадок. Страхова компанія відшкодувала на пряму ремонтній компанії витрати за страховим випадком. Ремонтна компанія виписує акт наданих послуг на страховика - платника єдиного податку. Чи буде ця ситуація розцінена як негорошовий спосіб розрахунку?
    03.01.202530