• Посилання скопійовано

Чи не заборонено для "єдинників" отримувати оплату за векселем?

ТОВ на ЄП має на балансі вексель, придбаний за часів перебування ТОВ на загальній системі оподаткування. Чи може ТОВ пред'явити вексель до оплати (тобто, звернутися до емітента), отримати дохід по векселю і при цьому не позбутися статусу платника ЄП?

На наш погляд, ТОВ на ЄП може пред’явити вексель до оплати. При цьому немає підстав для позбавлення статусу платника ПДВ.

 

Коли використання векселю не дозволяється?

Відповідно до пп. 291.6 ПКУ, платники ЄП першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

До грошової форми розрахунку належить розрахунок коштами як у готівковій (формі грошових знаків) так і безготівковій формі (записів на рахунках у банках).

У численних консультаціях податкової служби (див., наприклад, ІПК ДПСУ від 15.02.2023 р. №348/ІПК/99-00-04-03-03-06) зазначається, що негрошовими формами розрахунку є різні способи погашення взаємних фінансових зобов'язань без використання коштів. До таких розрахунків належать, зокрема, бартерні операції, розрахунки векселями, договір переуступки прав вимоги, зарахування зустрічних вимог, тощо.

Таким чином, платник ЄП не може в рахунок проданих товарів, послуг отримати вексель, або в рахунок отриманих товарів, послуг видати вексель.

 

Чи не відноситься продаж векселя до фінансового посередництва?

Згідно з пп. 6 пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками ЄП третьої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розд. III ПКУ.

Частиною третьою ст. 333 ГКУ передбачено, що фінансовим посередництвом є діяльність, пов’язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством. Фінансове посередництво здійснюється установами банків та іншими фінансово-кредитними організаціями.

Разом з тим чинне законодавство не містить заборони для юридичної особи, яка не є банком чи фінансово-кредитною організацією, продавати вексель.

Враховуючи зазначене, на наш погляд, продаж юридичною особою векселя не є діяльністю у сфері фінансового посередництва, а отже, не суперечить вимогам пп. "6" пп. 291.5.1 ПКУ щодо перебування на спрощеній системі оподаткування.

Це означає, що юрособа може продавати вексель.

 

Чи включається сума проданого векселя до оподатковуваного доходу?

На наш погляд, так, включається.

Тому що згідно з пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ПКУ.

Причому мати окремий код КВЕД для продажу такого векселя, на наш погляд, не потрібно. Адже це одинична операція з продажу векселя, придбаного ще в період перебування на загальній системі. 

Але прямо про це в ПКУ нічого не сказано. Причому податкова служба може мати іншу думку. Тому для уникнення непорозумінь з ДПС може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Чи може ФОП передати імпортовані товари безоплатно?
    ФОП на ІІІ групі ЄП імпортував товари медичного призначення з метою продажу в Україні, сплатив ПДВ на митниці. Чи може ФОП частину цих товарів безоплатно передати громадській організації, яка займається протезуванням наших воїнів?
    26.04.202418
  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202422
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202431
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463