• Посилання скопійовано

Реалізація відходів овочів: що з податковими наслідками?

ТОВ придбало фрукти та овочі для подальшої реалізації. Внаслідок довгого зберігання даний товар згнив і не підлягає подальшій реалізації. Є ФОП (платник ІІ групи ЄП), який може безкоштовно забрати ці фрукти для виготовлення компосту. Яким договором оформити цю операцію? Які податкові наслідки для ФОП і ТОВ?

Наслідки для ТОВ

У разі виявлення фактів псування цінностей, на дату встановлення таких фактів в обов’язковому порядку проводиться інвентаризація (див. п. 7 розд. І Положення №879).

На підставі матеріалів інвентаризації зіпсовані запаси за собівартістю списуються на субрахунок 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей" (див. пп. 5.7 Методрекомендацій №2).

Надалі зіпсоване безоплатно передається ФОП. З точки зору ПКУ така операція є операцією з безоплатного постачання товарів.

На операцію безоплатного постачання товарів ТОВ платник ПДВ має виписати дві ПН:

  • першу — на договірну ціну постачання, яка складає 0 грн;
  • другу — на різницю між ціною придбання і постачання.

Оформити таку операцію можна договором на безоплатну передачу зіпсованих фруктів та овочів, та накладною чи ТТН

Якщо ТОВ є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то застосовує різницю за пп. 140.5.10 ПКУ — збільшує фінрезультат до оподаткування на вартість переданих зіпсованих фруктів, овочів.

Якщо ТОВ є платником ЄП, то вартість безоплатно переданого не включається до складу оподатковуваного доходу.

 

Наслідки для ФОП на ІІ групі ЄП

Доходом платника єдиного податку є для ФОП - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ (див. пп. 1 п. 292.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 292.3 ПКУ, до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг). Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Таким чином, якщо є укладений письмовий договір про безоплатне надання зіпсованих фруктів, овочей, їх вартість включається до складу оподатковуваного доходу ФОП на ІІ групі ЄП.

 

А якщо письмового договору не буде?

Читаємо відповідь ДПС на питання в ЗІР (107.01.03): "Чи включається до доходу ФОП платника ЄП (крім е-резидента) вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів (робіт, послуг)?".

ДПС відповідає, що ні, не включається.

Разом з тим, вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів (робіт, послуг) включається до загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, тому така особа повинна подати річну декларацію з податку на доходи фізичних осіб та сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у такій податковій декларації. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»