• Посилання скопійовано

Чи може ФОП на ЄП отримати заборгованість за уступкою вимоги?

Юрособа - кредитор за договором про уступку вимоги передає заборгованість новому кредитору - ФОП на ЄП ІІІ групи. Боржник не змінюється. В подальшому розрахунки за договором про устумку вимоги плануються в грошовій формі. Чи може ФОП зробити таку операцію, щоб не втратити статус платника єдиного податку?

Чіткої однозначної відповіді на це питання ПКУ не містить. Тому може бути доречним отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію. Ми можемо міркувати так:

Відповідно до пп. 292.1 ПКУ, доходом платника єдиного податку є для фізичної особи - підприємця - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Причому до реєстру платників ЄП вносяться дані про види господарської діяльності (див. пп. 8 пп. 299.7 ПКУ).

А відповідно до п. 7 пп. 298.2.3 ПКУ у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку платник єдиного податку зобов’язаний перейти на сплату інших податків.

На наш погляд, якщо ФОП на ЄП отримає заборгованість за договором уступки права вимоги і потім за цією заборгованістю отримає кошти, такі кошти вважатимуться отриманими за діяльністю, не зазначеною в реєстрі платників єдиного податку. Адже ФОП не продавав товари, не надавав послуги, за які він отримує кошти. В такому разі, на наш погляд, ФОП доведеться перейти на загальну систему оподаткування. 

Окрім того, такий отриманий дохід оподатковуватиметься за ставкою 15% (див. пп. 2 пп. 293.4 ПКУ).

На наш погляд, отримати борг за договором уступки права вимоги може фізособа, яка є ФОП. І оподатковуватиметься дохід від отриманого боргу як інший дохід фізособи, а не ФОП, за ставкою ПДФО 18% і ВЗ 1,5%.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Фізособи — підприємці на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Фізособи — підприємці на єдиному податку»