• Посилання скопійовано

Зарплата готівкою та працевлаштування особи з інвалідністю у підприємця - "єдинника"

Чи може ФОП на ІІІ групі ЄП (5%) виплачувати зарплату працівникам готівкою, не застосовуючи РРО, а використовувати тільки відомість видачі зарплати? Чи потрібно ФОП працевлаштовувати особу з інвалідністю, якщо загальна чисельність працюючих становить 15 чоловік?

Чи може ФОП на ІІІ групі ЄП (5%) виплачувати зарплату працівникам готівкою не застосовуючи РРО, а використовувати тільки відомість видачі зарплати?

Відразу зазначимо, що підприємцю законодавством не заборонено здійснювати виплату зарплати працівникам готівкою. Проте, як саме ФОП здійснює виплату зарплати (готівкою чи на карту безготівковим розрахунком) має бути прописано у наказі, враховуючи строки її виплати, встановлені ст. 115 КЗпП, в якій зазначено, що виплачувати заробітну плату потрібно не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Готівкова виручка (готівка) – це сума фактично одержаної готівки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а також від операцій, що безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна (пп. 4 п. 3 розд. І Положення № 148).

Відповідно п. 8 Положення № 148 обмеження щодо суми виплати зарплати працівникам готівкою не застосовуються. 

Тож ФОП може використовувати готівкову виручку (обмежень стосовно використання готівки, яка надійшла в касу, для виплати заробітної плати не встановлено), у тому числі готівку, одержану з банку, для виплати зарплати своїм працівникам.

Підсумовуючи зазначене, стає зрозуміло, що при виплаті зарплати готівкою не потрібно застосовувати РРО, бо це не є продажем товарів, робіт чи послуг. Виплату зарплати готівкою достатньо відобразити у Відомості на виплату готівки. ФОП може робити такі відомості за вільною формою або використовувати додаток 1 до Положення № 148.

Звертаємо увагу, що при виплаті заробітної плати готівкою — ПДФО і військовий збір потрібно сплатити протягом трьох днів після виплати заробітної плати, а ЄСВ — у день виплати заробітної плати.

 

Чи потрібно ФОП працевлаштовувати особу з інвалідністю, якщо загальна чисельність працюючих становить 15 чоловік?

Так. Пояснимо:

Відповідно до ст. 19 Закону №875, для фізичних осіб, у яких працює від 8 до 25 осіб, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості одного робочого місця.

Тож, в даному випадку, якщо у ФОПа працює 15 чоловік, то йому варто підшукати та працевлаштувати працівника особу з інвалідністю. Для того, щоб норматив був виконаний, особу з інвалідністю слід прийняти на основне місце роботи, при цьому умови повного чи не повного робочого дня значення не мають.

Звертаємо увагу, Законом №2682 внесено зміни до ст. 18 та ст. 19 Закону №875, які набрали чинності з 6 листопада 2022 р., яким скасовано необхідність реєструватися у Фонді захисту осіб з інвалідністю та подання звіту за формою №10-ПОІ до Фонду захисту осіб з інвалідністю. Детальніше про це ми писали тут.

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Фізособи — підприємці на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Фізособи — підприємці на єдиному податку»

 • МПЗ при переході з 01.01.2023 р. на загальну систему з IV групи ЄП
  Сільгосппідприємство у 2022 році було платником IV групи ЄП. За результатами 2022 р. не виконується умова щодо сільгоспчастки 75%. Тобто, підприємство з 01.01.2023 р. має перейти на загальну систему оподаткування. Чи потрібно для цього подавати якусь заяву та звітність? Як звітуватися щодо МПЗ?
  02.02.202317
 • Платник ЄП IV групи через форс-мажор не платив податки: як подати звітність у 2023 році?
  Через обставини непоборної сили фермерське господарство не сплачувало податки і станом на 31.12.2022 року є податковий борг. Які документи необхідно надати ДПС перед подачею декларації, чи разом з декларацією платника ЄП IV група, щоб не втратити цей статус?
  23.01.2023218
 • Порядок припинення ФОП на ЄП ІІІ групи
  ФОП на ІІІ групі ЄП планує ліквідуватися у січні 2023 р. Як подавати звітність і платити податки? Коли закрити рахунок в банку? Чи можна поворотну фіндопомогу повернути частково тільки в сумі, яка має бути повернута на момент припинення (строк отримання якої до 12 місяців)?
  23.01.2023791
 • ФОП здав декларацію не тієї групи: виправлення в межах граничних строків
  ФОП з ІV кварталу перейшов з ІІ групи на ІІІ групу та подав річну декларацію за ІІ групу, замість ІІІ. Як виправити це, коли не пройшли терміни звітування?
  05.01.20231411
 • Дохід ФОПа - "єдинника" при продажу товару через посередника
  ФОП на ІІ групі ЄП продає товар через посередника (кур’єрську службу). ФОП пробиває вартість товару через РРО і з чеком РРО передає товар кур’єру. Кур’єр доставляє товар покупцям, отримуючи від них оплату. Кошти за продані товари кур’єрська служба перераховує на рахунок ФОП два рази на місяць. В який момент ФОП має показати дохід?
  02.01.2023464