Єдиний податок
Відповідно до пп. 9.1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок.
При цьому такими особами декларація платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього підпункту єдиний податок не сплачувався.
Тобто, ФОП на ЄП груп 1 і 2 мають право не сплачувати ЄП починаючи з квітня місяця до закінчення воєнного стану.
Причому жодних умов для можливості не платити ПКУ не висуває. Це означає, що навіть, якщо ФОП провадить діяльність, він має право не сплачувати ЄП.
Зауважмо – має право.
Якщо ФОП на ЄП групи 2 не хоче скористатися цим правом, він може і надалі сплачувати ЄП.
Так само консультує податкова в ЗІР (підкатегорія 107.01.05), відповідаючи на питання: «Чи мають право ФОП – платники ЄП першої та другої груп у період воєнного стану не сплачувати ЄП?».
Так, мають право.
Те саме читаємо й в інших консультаціях податкової.
Наприклад, тут:
«Із 1 квітня 2022 року до припинення/скасування воєнного/надзвичайного стану для ФОПів першої і другої груп сплата єдиного податку стала добровільною. Тобто ФОП, які є платниками єдиного податку 1 та 2 групи, мають право не сплачувати єдиний податок та ЄСВ за себе в зазначених вище періодах. Варто звернути увагу, що це є правом, а не обов’язком таких осіб, і рішення щодо сплати єдиного податку чи ЄСВ така особа приймає самостійно. При цьому, після припинення воєнного стану в Україні, обов’язок щодо сплати ЄП чи ЄСВ за місяці, в яких не сплачувалися вказані податки, відповідно до вказаних норм, відсутній».
Зверніть увагу на останнє речення – якщо ФОП не сплачував ЄП групи 1 чи 2 протягом розглядуваного періоду, він не буде доплачувати ЄП за ці періоди після припинення воєнного стану.
Щоправда, в електронному кабінеті ЄП продовжує автоматично нараховуватися. Внаслідок цього місцеві податківці подеколи висувають вимогу ФОПам, що вони мають борг з ЄП, який мають оплатити.
Причому у вересні 2022 р. з’явився лист ДПС у Тернопільській області «Чи є підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку наявність податкового боргу у період воєнного стану», в якому зазначається, що згідно з пп. 8 пп. 298.2.3 ПКУ платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абз. 3 п. 59.1 ПКУ (180 НМДГ – 180 х 17 грн = 3 060 грн), на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Якщо буде такий борг, реєстрація платником ЄП може бути анульована за рішенням податкового органу (див. пп. 3 пп. 299.10 ПКУ).
Звісно, що ця норма не має відношення до ситуації з пільгою, яка надана ФОП на ЄП груп 1 і 2 відповідно до пп. 9.1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ. Внаслідок користування цією пільгою у ФОП не повинно виникати ніякого податкового боргу.
Той борг, який відображається в електронному кабінеті, має технічний характер, він викликаний налаштуваннями програмного забезпечення, яке автоматично нараховує податок. Фактично у ФОП не має цього боргу. Цей борг буде списано після подання ФОПами річної декларації.
Але ж на практиці податкова може скористатися цією ситуацією і анулювати реєстрацію єдинником ЄП. Що, давайте називати речі своїми іменами, є беззаконням.
І потім платнику доведеться ходити колами лиха, доводячи своє право не платити – писати скарги на вищестоящу податкову, домагатися правди в суді.
А, можливо, податкова розуміє беззаконність своїх вимог, а просто таким чином психологічно тисне на ФОПів, щоб вони сплачували ЄП.
Давайте підкреслимо ще раз. ФОПи на ЄП групи 1 і 2 мають право не платити цей податок в розглядуваний період. А борг, який відображається в електронному кабінеті, буде списано після подання ФОПами річної декларації.
Вище ми сказали, що ФОП має право не платити згідно з нормами ПКУ. Але якщо ФОП бажає підтримати нашу державу в такий складний час випробувань, він може не скористатися цим правом і сплачувати податки.
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)
Відповідно до п. 9-19 Прикінцевих і перехідних положень Закону про ЄСВ тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану всі ФОПи, включаючи тих, які перебувають на ЄП групи 2, можуть не сплачувати ЄСВ за себе.
При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Тобто, ФОП на ЄП груп 1 і 2 мають право не сплачувати ЄСВ починаючи з березня місяця до закінчення воєнного стану та протягом дванадцяти місяців після його припинення.
Причому жодних умов для можливості не платити Закон про ЄСВ не висуває. Це означає, що навіть якщо ФОП провадить діяльність, він має право не сплачувати ЄСВ в розглядуваний період.
Так само консультує і податкова, відповідаючи на питання в категорії 201.04, ЗІР: «Чи сплачують єдиний внесок за себе ФОП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства у період воєнного стану в Україні?».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити