• Посилання скопійовано

Оподаткування роялті у платника ЄП

Як оподатковується отримане роялті у ФОП на ЄП групи 2, групи 3, у ТОВ на ЄП групи 3?

ФОП на ЄП

У ФОП на ЄП груп 1 – 3 роялті не включається до складу доходу, оподатковуваного ЄП. Про це прямо сказано в пп. 1 п. 292.1 ПКУ.

Відтак якщо ФОП отримує роялті, їх потрібно оподатковувати за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку — фізичних осіб (див., приміром, ІПК ДФСУ від 09.10.2019 р. №678/6/99-00-04-07-03-15/ІПК).

Ці правила такі.

Доходи від роялті включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку фізособи (див. пп. 164.2.3 ПКУ).

Роялті оподатковуються за ставкою ПДФО 18% (див. пп. 167.5.1, пп. 170.3.1 ПКУ).

Відтак роялті є і об’єктом оподаткування ВЗ за ставкою 1,5% (п. 16-1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).
Причому ЄСВ на роялті не нераховується. Адже згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, нараховується ЄСВ на суму нарахованої зарплати і на суму винагороди за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. А роялті не відноситься до зарплати і не є виплатою за виконані роботи чи надані послуги.

Причому якщо роялті фізособі виплачує суб’єкт господарювання, то саме він, як податковий агент, і повинен утримати ПДФО і ВЗ. Якщо ж роялті отримуються від фізособи, яка не є ФОП і, відповідно, не є податковим агентом, фізособа, яка отримує роялті, має самостійно утримати податки, подавши річну декларацію і сплативши податки за наслідками декларування.
 

ТОВ на ЄП групи 3

Згідно з пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП групи 3 юридичної особи є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Таким чином, отримане ТОВ роялті включається до складу доходу, який оподатковується ЄП.

Поряд з цим відомості про такий вид діяльності, за яким отримується роялті, має бути внесений ТОВ до реєстру платників ЄП (див. пп. 8 п. 299.7 ПКУ). Приміром, це може бути код КВЕД – 77.40 «Лізинг інтелектуальної власності та подібних продуктів, крім творів, захищених авторськими правами».

Відповідно до Методоснов №396 ( Методологічні основи та пояснення до позицій національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності», затверджені Наказом Держкомстату від 23.12.2011 р. №396), клас 77.40 включає одержування роялті або ліцензійного мита за використання:

  • патентованої продукції
  • торговельних і сервісних марок
  • назв брендів
  • розвідування й оцінювання корисних копалин
  • фрачайзингових угод.

Якщо ж ТОВ на ЄП групи 3 отримуватиме доходи від діяльності, яка не зазначена у його реєстраційних даних платника ЄП, йому доведеться перейти на загальну систему оподаткування (п. 7 пп. 298.2.3 ПКУ).

Тому перш ніж отримувати дохід від роялті, ТОВ потрібно внести зміни до своїх реєстраційних даних, якщо вони не містять відповідного коду діяльності.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»