Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

ФОП - «єдинник» планує працевлаштувати більше 10 осіб: які наслідки?

У ФОПа на ІІ групі ЄП прийнято на роботу 9 працівників, планує взяти ще двох працівників. Обсяг дозволеного доходу ФОПа не перевищив, проте кількість працівників змушує перейти на ІІІ групу. Які дії? Чи потрібно подавати декларацію за 9 місяців? Як правильно подати заяву?

Відповідно до пп. 291.4 ПКУ, друга група платників ЄП – це фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 5 млн гривень.

Тобто, щоб перебувати на ІІ групі ФОП має виконувати обидва критерії одночасно.

Водночас, згідно з пп. 298.1.5 ПКУ, за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених  ПКУ для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, анулюється реєстрація платника ПДВ у порядку, встановленому ПКУ, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає ПДВ до складу єдиного податку.

Отже, «єдинник» може добровільно перейти в іншу групу, якщо відповідає критеріям цієї групи. Тобто, якщо ФОП планує працевлаштувати більше 10 осіб, він відповідає критеріям ІІІ групи, де кількість найманих працівників необмежена. Тому ФОП має  право перейти до ІІІ групи платників ЄП добровільно, подавши заяву в передбачені законом терміни (до 15 вересня 2020 р. включно). Щоб уникнути проблем із податковими органами, рекомендуємо не збільшувати кількості працівників (понад 10 осіб) до переходу до ІІІ групи. В даному випадку це може статися 1 жовтня 2020 року, якщо буде вчасно подано заяву.

 

Щодо подання декларації

Згідно з пп. 296.5.1 ПКУ, платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, у разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у пп. 291.4 ПКУ, або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої (фізичні особи - підприємці) груп, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ.

При цьому у податковій декларації окремо відображаються обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників єдиного податку першої та другої груп, обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15 відсотків, обсяг доходу, оподаткований за новою ставкою єдиного податку, авансові внески, встановлені пп. 295.1 ПКУ.

Отже, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, яка протягом року самостійно прийняла рішення про зміну групи платника єдиного податку (незалежно від обраної нової групи платника єдиного податку), подає до контролюючого органу податкову декларацію наростаючим підсумком у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного  кварталу), в якій заповнює відповідні розділи податкової декларації для відповідної групи платника єдиного податку, на якій перебував такий платник.

Аналогічна позиція податківців розміщена в ресурсі ЗІР (підкатегорія 107.05).

Таким чином, ФОП у випадку переходу на ІІІ групу з IV кварталу, подає декларацію за 9 місяців в строк 40 календарних днів з відображення показників діяльності на ІІ групі, в подальшому – за рік з відображення показників діяльності на ІІ та ІІІ групі.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
2 група ЄП , 3 група ЄП , Єдиний податок , Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі