Відповідно до п. 292.5 ПКУ платник ЄП дохід, виражений в іноземній валюті, перераховує у гривні за офіційним курсом НБУ на дату отримання такого доходу. А що є датою отримання доходу? Відповідь знаходимо у наступному п. 292.6 ПКУ, де сказано, що датою отримання доходу платника ЄП є дата надходження коштів. У даному випадку - це дата надходження коштів на рахунок ФОП від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг).
Але враховуючи валютні правила, які встановлені Постановами НБУ №65 та №138 (остання діє з 14.12.2018 р. до 07.02.2019 р., до дня введення в дію Закону «Про валюту і валютні операції»), валютна виручка підприємця у розмірі 50% підлягає обов'язковому продажу на міжбанку.
Продаж на міжбанку здійснюється за комерційним курсом на дату продажу валюти (продажу підлягає валюта 1-ї групи Класифікатора іноземних валют і в російських рублях). Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні підприємця.
Але спочатку вся сума виручки від експортної операції зараховується на розподільчий рахунок, це окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 «Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання» (на практиці ряд банків дає виписку із цього рахунку). І вже виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок банк продає частину коштів автоматично, без доручення клієнта. Зверніть увагу, що банк за обслуговування утримує комісію, власне тут потрібно бути уважним і не помилитися із сумою доходу. Оскільки дохід ФОП - це вся сума, отримана від іноземного контрагента, з урахуванням суми комісії.
Власне, враховуючи вимогу обов’язкового продажу валюти на практиці виникають питання, яку дату вважати датою доходу, якщо ФОП отримує:
- 50% валютної виручки на поточний рахунок відкритий у валюті;
- решта 50% на поточний рахунок у гривнях.
Дохід визнається:
- на дату отримання валюти на валютний рахунок підприємця, за курсом НБУ на дату надходження коштів;
- на дату продажу валюти, це сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок у гривнях від обов’язкового продажу на міжбанку (додатково див. рубрику «ЗІР» підкатегорія 107.04).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити