Правила оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, передбачені ст. 208 ПКУ.
Місце постачання послуг визначається за правилами, встановленими пп. 186.2 – 186.4 ПКУ.
Так, для телекомунікаційних послуг місцем постачання вважається місце, у якому їх отримувач зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання (пп. «д» п. 186.3 ПКУ).
Нагадаємо, що до телекомунікаційних послуг належать послуги, пов'язані з передаванням, поширенням або прийманням сигналів, слів, зображень та звуків або інформації будь-якого характеру за допомогою дротових, супутникових, стільникових, радіотехнічних, оптичних або інших електромагнітних систем зв'язку, включаючи відповідне надання або передання права на використання можливостей такого передавання, поширення або приймання, у т. ч. доступу до глобальних інформаційних мереж.
Отримувач послуг, які постачаються нерезидентом, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою у розмірі 20% на базу оподаткування, визначену згідно з п. 190.2 ПКУ (п. 208.2 ПКУ).
ДФС в ІПК від 04.05.2018 р. №1993/ІПК/07-16-12-01-10 повідомляє, що порядок оподаткування ПДВ операцій платника податку з постачання послуг безпосередньо залежить від місця постачання таких послуг.
У разі, якщо послуги відносяться до категорії послуг, перелічених у п. 186.3 ПКУ, то для цілей оподаткування ПДВ місцем їх постачання вважається місце, у якому отримувач таких послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання. Якщо не відносяться, то місцем постачання послуг (інших, не зазначених у п. 186.3 ПКУ) є місце реєстрації їх постачальника.
В ІПК від 14.08.2017 р. №1587/С/99-99-13-01-02-14/ІПК ДФС зазначає, що будь-який ФОП, у т. ч. який знаходиться на спрощеній системі оподаткування та не зареєстрований як платник ПДВ, що отримує послуги від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України, є податковим агентом такого нерезидента в частині нарахування та сплати ПДВ до бюджету за такими операціями незалежно від суми здійснюваних операцій.
У ситуації, що розглядається, ФОП – платник єдиного податку та неплатник ПДВ при нарахуванні податкових зобов’язань з ПДВ має виходити з визначення місця постачання телекомунікаційних послуг, яким вважається місце, у якому їх отримувач зареєстрований як суб'єкт господарювання, тобто:
- не нараховується ПДВ на послуги, що надані нерезиденту (їх отримувачу);
- нараховується ПДВ на послуги, що отримані від нерезидента, оскільки їх отримувач – ФОП, зареєстрований суб’єктом господарювання на території України.
У цьому разі отримувач послуг прирівнюється до платника ПДВ для цілей застосування правил оподаткування ПДВ та щодо його сплати, стягнення податкового боргу та притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері оподаткування (п. 208.5 ПКУ).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання (ст. 36 ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснених ними операцій тим, які визначені ПКУ.
Разом з цим слід зазначити, що не зареєстрований платником ПДВ отримувач послуг податкові накладні не складає (п. 208.4 ПКУ). Однак повинен звітувати шляхом подання Розрахунку податкових зобов'язань, затвердженим наказом №21.
***
Читайте також: Отримано послуги від нерезидента: коли виникають наслідки з ПДВ?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити