Щодо ПДФО та військового збору такий підприємець подає декларацію про доходи (далі — Декларація). А щодо ЄСВ такий підприємець подає річний звіт за формою додатка 5 до Порядку №435 (далі — Звіт з ЄСВ).
Щодо Декларації. Відповідно до п. 177.5 ПКУ фізособи — підприємці подають до контролюючого органу Декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені ПКУ для річного звітного податкового періоду. Для підприємців на загальній системі оподаткування такий строк визначено особо пп. 49.18.5 ПКУ — це 40 днів після закінчення звітного року.
Зверніть увагу: фізособи — підприємці, які зареєстровані протягом або перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування. Вперше зареєстровані підприємці в податковій декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи за станом на дату державної реєстрації підприємцем.
А фізособи, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізособи — підприємця за її рішенням, подають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності, протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Також слід пам'ятати, що Декларація подається підприємцем незалежно від того, проводилась протягом звітного року підприємницька діяльність чи ні, і в Декларації поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи (п. 177.11 ПКУ).
Тобто, наприклад, якщо підприємець одночасно отримує дохід у вигляді зарплати (перебуває у трудових відносинах), то незважаючи на те, що ПДФО та військовий збір з такого доходу сплачує роботодавець, підприємець зобов'язаний зазначити суму такого доходу і сплачених з нього податків у Декларації.
Доходи і витрати, отримані (понесені) в межах підприємницької діяльності, вимагають заповнення в Декларації додатка Ф2.
У розділі I додатка Ф2 «Доходи від провадження господарської діяльності», що заповнюється фізичними особами — підприємцями, зазначаються:
- номер відповідного кварталу арабською цифрою від 1 до 3 фізичними особами — підприємцями, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування;
- доходи, отримані від провадження кожного виду економічної діяльності, що відображаються в окремому рядку розділу I із зазначенням у графі 2 назви та у графі 3 — коду виду економічної діяльності згідно з КВЕД, за провадження якого одержано дохід;
- у графі 4 — сума одержаного доходу від провадження окремого виду економічної діяльності;
- у графах 5 — 7 — сума документально підтверджених витрат, пов'язаних із провадженням господарської діяльності (вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані або використані у виробництві продукції, витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату, інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг).
Фізособи — підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, зазначають результати провадження господарської діяльності за звітний квартал (доходи, отримані від провадження господарської діяльності, вартість документально підтверджених витрат, пов'язаних із господарською діяльністю, сума чистого оподатковуваного доходу).
- Значення граф 5 — 7 дорівнюють значенням відповідних граф Книги обліку доходів і витрат;
- у графі 8 — сума чистого оподатковуваного доходу, яка розраховується за такою формулою:
графа 4 - графа 5 - графа 6 - графа 7.
У розділі II додатка Ф2 «Податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб/військового збору» фізичні особи — підприємці здійснюють розрахунок сум податкових зобов'язань з ПДФО та військового збору.
Фізособи — підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, здійснюють розрахунок з ПДФО за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування:
у рядку 1.1 вказується сума ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податку за результатами звітного (податкового) року, розрахована за такою формулою:
додатне значення графи 8 рядка «Усього» розділу I x на ставку податку 18%.
Значення рядка 1.1 переноситься до графи 6 рядка 10.7 Декларації;
- у рядку 1.2 вказується загальна сума авансових платежів з ПДФО, розрахованих платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат кожного календарного кварталу (крім четвертого кварталу та від'ємного значення розрахунку за відповідний календарний квартал), та сплачених до бюджету до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня звітного (податкового) року;
- у рядку 1.3 вказується залишок ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету з урахуванням авансових платежів, фактично сплачених протягом звітного (податкового) року. Він заповнюється у разі, якщо за результатами розрахунку різниці між значеннями рядка 1.1 і рядка 1.2 отримано додатне значення;
- у рядку 1.4 вказується сума надміру сплаченого податку, що підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів або поверненню платнику. Він заповнюється у разі, якщо за результатами розрахунку різниці між значеннями рядка 1.1 і рядка 1.2 отримано від'ємне значення, що вказується без знака «-»;
- у рядку 2.1 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового) року.
Податкове зобов'язання з військового збору розраховується за такою формулою:
додатне значення графи 8 рядка «Усього» розділу I x на ставку збору 1,5%.
Значення рядка 2.1 переноситься до графи 7 рядка 10.7 декларації.
Щодо Звіту з ЄСВ. На жаль, докладної інструкції щодо заповнення цього звіту в Порядку №435 немає, він містить лише загальні положення. Податківці щодо заповнення та подання цього звіту теж дають тільки загальні роз'яснення (див. лист ДФСУ від 25.01.2017 р. №1592/7/99-99-13-02-01-17).
Ускладнюється заповнення цього звіту і тим, що базою для нарахування ЄСВ є чистий оподатковуваний ПДФО дохід підприємця. Він визначається за Книгою обліку доходів і витрат, але його сума порівнюється із тією, яка зазначена в Декларації. При цьому в Декларації сума чистого оподатковуваного доходу зазначається загальною річною сумою. А в таблиці 1 Звіту з ЄСВ, яка, власне, і повинна заповнюватися підприємцями, сума такого доходу повинна зазначатися у розрізі місяців, які належать до звітного періоду. Адже базою для нарахування ЄСВ є місячний дохід підприємця.
При цьому не слід забувати про вимогу сплачувати ЄСВ за кожний місяць у сумі не меншій за мінімальний страховий внесок (згідно з п. 2 ч. 1 Закону про ЄСВ). У разі якщо підприємцем не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
В такому випадку у відповідному місяці як база для нарахування ЄСВ зазначається вже не фактично отриманий (або не отриманий взагалі) підприємцем чистий оподатковуваний дохід, а мінімальна заробітна плата. Також є і обмеження — база нарахування ЄСВ не може бути вищою за максимальну величину, встановлену Законом про ЄСВ. А це означає, що в разі, якщо отриманий підприємцем чистий оподатковуваний дохід перевищує максимальну величину доходу, на яку нараховується ЄСВ, у якості бази для нарахування ЄСВ за відповідний місяць у таблиці 1 Звіту зазначатиметься саме максимальна величина доходу.
За відсутності інструкції можна скористатися, наприклад, рекомендаціями від ПФУ щодо заповнення Звіту з ЄСВ підприємцями. Але ці рекомендації застаріли в частині ставок ЄСВ (у 2017 році вона становить 22%), а також у частині заповнення графи 3 — зараз за місяці, у яких не було отримано чистого оподатковуваного доходу, але у яких підприємець перебував на загальній системі оподаткування, зазначається розмір мінімальної зарплати (у 2017 році — 3200 грн).
Максимальна величина доходу, на який нараховується ЄСВ в 2017 році, мінімальний та максимальний розмір ЄСВ зазначені тут>>>
Крім цього, про це ми писали тут>>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити