Об'єктом оподаткування для ФОП на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, отриманий протягом календарного року від провадження господарської діяльності, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (пп. 177.2. ПКУ).
В свою чергу, програма «Доступні кредити 5-7-9» передбачає надання фінансової державної підтримки шляхом здешевлення вартості кредитів, що пов’язані із провадженням суб’єктами підприємництва господарської діяльності, за рахунок компенсації процентної ставки (див. Постанову Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року №28).
Тобто, ФОП отримує фінансовий кредит для здійснення його господарської діяльності.
Фінансовий кредит – кошти, що надаються банком-резидентом або нерезидентом, що кваліфікується як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають згідно з відповідним законодавством статус небанківських фінансових установ, а також іноземною державою або його офіційними агентствами, міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами – нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент (див. пп.14.1.258 ПКУ)
Так, податківці в ЗІР категорія 104.04: «Чи включається до складу доходу ФОП сума кредиту, що отримана на розрахунковий рахунок ФОП?» зазначили:
«Отриманий кредит відповідно до умов договору підлягає обов’язковому поверненню у визначені строки, то протягом дії договору кредиту сума кредиту не включається до складу доходу суб’єкта господарювання.
Якщо сума кредиту не повертається у визначений у договорі термін, то вона включається до складу доходів ФОП та оподатковується на загальних підставах».
Також у своєму іншому роз’ясненні вони визначили, що ФОП на загальній системі оподаткування не має права включати до складу витрат окрім суми погашеного кредиту також суму сплачених відсотків, які нараховані платнику податків за його користування, незалежно від того, що кредит отримувався для здійснення підприємницької діяльності.
Таким чином, сума отриманого та поверненого кредиту як і відсотки за даним кредитом не є ні, витратами, ні доходом ФОП, якщо кредит повернено в межах договору
Щодо компенсації процентної ставки, зокрема відсотків, які компенсуються банку Фондом розвитку підприємництва, то, на наш погляд, так як кошти не отримані безпосередньо ФОП, то і включати в дохід, як і у витрати, немає підстав.
Але думка податкової служби з цього питання нам невідома, тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Висновки:
1. Сума кредиту не є доходом. Отримана ФОП-загальносистемником сума кредиту не включається до складу доходу, оскільки підлягає обов’язковому поверненню відповідно до умов договору. Якщо кредит не повернуто в строк — тоді така сума стає доходом і підлягає оподаткуванню;
2. Компенсація відсотків, на наш погляд, не є доходом ФОП-загальносистемника. Компенсовані державою (через Фонд розвитку підприємництва) відсотки сплачуються напряму банку, а не ФОП, тому у складі доходу чи витрат ФОП вони не враховуються. Але рекомендуємо отримати з цього питання ІПК;
3. Відсотки за кредитом не визнаються витратами. Витрати ФОП-загальносистемника на сплату відсотків за кредитом не включаються до складу його витрат, навіть якщо кредит використано у підприємницькій діяльності.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити