• Посилання скопійовано

Особливості ліквідаційної декларації ФОПа на загальній системі

Які особливості заповнення ліквідаційної декларації ФОПа на загальній системі, якщо ФОПа припинено 31.03.2025 року, за умови, що ФОП звільнений від сплати ЄСВ в 2025 році?

Якщо ФОП на загальній системі оподаткування припинив свою діяльність 31.03.2025 р., необхідно подати ліквідаційну декларацію про доходи з урахуванням певних особливостей.

 

Строки подання ліквідаційної декларації

Для ФОПа на загальній системі встановлено спеціальний строк подання ліквідаційної декларації - протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, в якому припинено діяльність (див. пп. 177.11 ПКУ). Оскільки ФОП припинив діяльність у березні 2025 року, ліквідаційну декларацію необхідно подати не пізніше 20.04.2025 року. Але оскільки це вихідний день, то згідно з правилом пп. 49.20 ПКУ, останній строк подання декларації - операційний день, що настає за вихідним днем. Таким чином, останній день подання декларації в даній ситуації – 21.04.2025 р.

 

Особливості заповнення декларації

При заповненні ліквідаційної декларації про доходи ФОПу на загальній системі необхідно врахувати такі особливості:

  • Доходи для відображення: у декларації показуються тільки доходи від підприємницької діяльності до дати припинення ФОПа (31.03.2025 р.). Всі інші доходи (зарплата тощо) в ліквідаційну декларацію не включаються (пп. 177.11 ПКУ);
  • Тип декларації (поле 1): позначку «Х» ставимо в поле «Звітна»;
  • Звітний (податковий) період (поле 2): 2025 рік;
  • Поле 2.1: зазначається місяць, у якому припинено ФОПа – в даній ситуації «3» (березень);
  • Поле 8: необхідно поставити позначку «Х» біля комірки «особа, стосовно якої проведено реєстрацію припинення»;
  • Чистий оподатковуваний дохід (додаток Ф2) (поле 10.11): якщо ФОП протягом першого кварталу 2025 року отримував дохід від підприємницької діяльності, він зазначає суму оподатковуваних доходів в графі 3, ПДФО в графі 6, ВЗ в графі 7. Розраховуються ці показники оподатковуваного доходу, ПДФО і ВЗ в додатку Ф2. Якщо доходів не було, поле 10.11 залишається незаповненим.

Усі інші показники декларації заповнюються в загальному порядку.

 

Додатки до декларації

Разом із ліквідаційною декларацією про доходи ФОП на загальній системі повинен подати:

  • Додаток Ф2 - обов'язково, навіть, якщо оподатковуваного доходу не буде;
  • Додаток ЄСВ1 – на наш погляд, обов’язково, навіть, якщо ФОП звільнений від сплати ЄСВ протягом усього 2025 року. Це випливає з норми пп. 5 п. 6 розд. IV Інструкції №859, де написано про необхідність подання цього додатку з ліквідаційною декларацією. Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь можна отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію;
  • МПЗ-додаток - подається лише у випадку, якщо ФОП користувався сільгоспугіддями.

 

Особливості заповнення додатка Ф2

У верхній частині додатка Ф2 до ліквідаційної декларації зазначається тип декларації – звітна, звітний (податковий) період – 2025 рік, місяць припинення підприємницької діяльності – «03» (тобто, березень). Усі інші показники заповнюються в загальному порядку.

 

Особливості заповнення додатка ЄСВ1:

  • Поле 4 "Тип декларації" - зазначається тип "Звітна". У цьому ж полі вказується звітний (податковий) період - рік та місяць (цифрою від 1 до 12), у якому відбулася державна реєстрація припинення підприємницької діяльності. В даній ситуації рік – 2025, місяць – 03;
  • Поле 5 "Дата державної реєстрації припинення" - ставиться дата припинення. В даній ситуації – 31.03.2025 р.;
  • Поле 8 "Тип платника та період перебування (місяць)" - заповнюється рядок "ФО — на загальній системі оподаткування". У цьому полі вказується період перебування підприємця на загальній системі оподаткування. В даній ситуації – з 01.01.2025 по 31.03.2025 рр.
  • Поле 9 "Тип форми" - потрібно вказати позначку у полі "після припинення".

Якщо ФОП був звільнений від сплати ЄСВ у 2025 році, то в табличній частині додатка ЄСВ1 він зазначає:

  • У графі 2 "Код категорії ЗО" - вказується код "5" для ФОП на загальній системі;
  • У графі 3 - зазначається сума чистого доходу за кожен місяць. За відсутності доходу проставляються нулі ("0,00");
  • У графі 4 – зазначається сума доходу, на яку нараховується ЄСВ. За відсутності доходу проставляються нулі ("0,00");
  • У графі 5 – зазначається розмір ЄСВ у відсотках. Навіть, якщо дохід відсутній, в цій графі слід зазначити розмір ЄСВ – «22,00»;
  • У графі 6 – зазначається сума нарахованого ЄСВ. Якщо дохід нульовий, то тут проставляються нулі ("0,00").

Причому в табличній частині заповнюються рядки лише місяців реєстрації ФОПа, в даній ситуації з січня по березень включно. Інші рядки, з квітня по грудень, не заповнюються. І, звісно, заповнюється рядок «Усього».

Усі інші показники додатка ЄСВ1 заповнюються в загальному порядку.

 

Важливі нюанси

  • Ліквідаційну звітність можна подати онлайн (див. нижче), але деколи в своїх консультаціях податківці попереджають, що в разі припинення ФОП договір про електронний документообіг між ФОПом та податковою припиняє свою дію, тому можуть виникнути проблеми з поданням звітності онлайн;
  • Альтернативні способи подання: особисто (в паперовій формі), через представника (з нотаріальним дорученням) або поштою (за 5 днів до закінчення граничного строку подання) (див. пп. 49.3, пп. 49.5 ПКУ);
  • Після подання ліквідаційної декларації ФОП необхідно сплатити всі нараховані податки до закриття підприємницького банківського рахунку. ПДФО і ВЗ, якщо вони нараховані за даними ліквідаційної декларації, слід сплатити протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації (див. пп. 57.1 ПКУ). В даній ситуації – до 30 квітня 2025 року включно;
  • Рекомендується перед поданням декларації перевірити наявність податкового боргу та з'ясувати, чи існує переплата з податків.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (104.09): «Який період обирає при створенні податкової декларації про майновий стан і доходи ФОП, стосовно якої проведено реєстрацію припинення підприємницької діяльності за її рішенням, та яку інформацію зазначає у рядку 2.1 розд. «Загальні відомості»?».

ДПС відповідає, що в розд. «Введення звітності» у верхній панелі навігації обирається цифрове значення року, за який вона подається, та із випадаючого списку обирає період – «місяць», в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. У рядку 2.1 розд. «Загальні відомості», зазначається арабськими цифрами від 1 до 12 номер календарного місяця та у рядку 2 – рік, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на загальній системі

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на загальній системі»