• Посилання скопійовано

Про деякі питання підприємницької діяльності ФОПа на загальній системі оподаткування

Як правильно заповнити книгу обліку доходів і витрат ФОПу на загальній системі, платнику ПДВ, за такими даними: звіт ПРРО за день 101,00 грн, у т. ч. акциз 5% – 4,81 грн та ПДВ 20% – 16,03 грн. Дохід у книзі обліку: 101,00 грн чи 101,00 - 4,81 - 16,03 = 80,16 грн? Чи потрібно сплачувати ЄСВ 22%, якщо ФОП на загальній системі і ЄСВ у мінімальному розмірі сплачує роботодавець? Чи підтягується зарплата від роботодавця та нараховані податки (ВЗ і ПДФО) до рядка 10.1 декларації про доходи?

Щодо порядку ведення Книги обліку доходів і витрат

Книга обліку доходів і витрат ведеться за типовою формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.05.2021 р. №261. Цим же наказом затверджено і Порядок ведення цієї книги.

Відповідно до р. II Порядку ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, у касу платника податків та/або отримані готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Також у ч. 2 р. II Порядку зазначено: 

  • Фізичні особи - підприємці, зареєстровані як платники податку на додану вартість, не включають до витрат і доходів суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг);
  • Не включаються до доходу фізичної особи - підприємця суми акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Тобто, у наведеній вище ситуації дохід за день дорівнює сумі доходу за вирахуванням непрямих податків - ПДВ та акцизного податку, а саме: 101,00 - 4,81 - 16,03 = 80,16 грн.

 

Щодо сплати ЄСВ

Якщо ви - ФОП та маєте основне місце роботи, ви звільняєтесь від сплати ЄСВ за себе.

01.01.2021 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», яким внесено зміни до статті 4 Закону про ЄСВ.

Зокрема, статтю 4 доповнено ч. 6 такого змісту: «Особи, зазначені у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті (зокрема, ФОП), які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску».

 

Щодо декларації про майновий стан і доходи

Податкова декларація про майновий стан і доходи пов’язана зі сплатою ПДФО та військового збору.

Її подають такі фізособи: 

  • звичайні громадяни, які не мають статусу підприємця, але отримали у звітному році певні види доходів;
  • фізособи-підприємці (ФОП) загальної системи оподаткування (пп. 177.5 ПКУ).

Поряд з доходами від підприємницької діяльності ФОП має вказати й інші доходи з джерел їхнього походження з України та іноземні доходи (пп. 177.11 ПКУ).

Також в Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (затверджено Наказом Мінфіну від 02.10.2015 року №859), у п. 9 зазначено, що ФОП та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, подають річну декларацію, в якій, крім доходів від підприємницької діяльності, мають бути зазначені інші доходи з джерел їх походження в Україні та іноземні доходи.

Тобто, під час заповнення декларації про доходи декларуються абсолютно всі доходи. Так, якщо ФОП одночасно з доходом від підприємницької діяльності отримує дохід у вигляді зарплати (перебуває у трудових відносинах), то він зобов’язаний зазначити суму зарплати та сплачених з неї податків у розділі ІІ декларації. Тобто при заповненні декларації вказуються й ті доходи, за якими ПДФО та ВЗ сплачував податковий агент. За результатами декларування зазначені суми враховуються при остаточному розрахунку з бюджетом з ПДФО та ВЗ.

Ніна Левчук

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на загальній системі

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на загальній системі»