Згідно зі ст. 42 ГКУ, підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик госпдіяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом (ст. 44 ГКУ).
При цьому, ФОП має право вільно користуватися коштами з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, зокрема, в тому числі і знімати виручку готівкою для подальшого її накопичення.
Своєю чергою, законодавчо не встановлено, що зарплату працівникам підприємця повинно бути сплачено з рахунку підприємця, або користуючись готівковою виручкою.
Тобто, підприємець може виплатити заробітну плату працівникам готівкою з коштів, що раніше були отримані у вигляді доходу. Однак необхідно зважати на відповідність доходів та витрат такого підприємця. Якщо підприємець взагалі не має жодних доходів (у минулому), то звичайно виплата зарплати працівникам може викликати питання щодо джерела надходження таких коштів. Тож у такому випадку необхідно такі кошти оформити, наприклад, як поворотну фінансову допомогу від іншої особи з подальшим її поверненням.
Таким чином, прямої заборони виплачувати заробітну плату готівкою з власних коштів не заборонено, однак такі кошти в минулих періодах повинні бути відображені у складі доходу, а потім зняті з рахунку (або перераховані на непідприємницький рахунок). Якщо ж підприємець до цього не мав доходу, то варто оформити внесення готівки як ПФД (однак не від такого підприємця, а від третьої особи), виплатити цими коштами заробітну плату та, після отримання доходу, повернути її.
Відповідно підприємець має право і на врахування у складі витрат суми такої виплаченої заробітної плати, оскільки такі витрати є фактично понесеними (оплаченими), що повинно бути підтверджено відомістю про виплату коштів та розрахунково-платіжною відомістю.
Крім цього, підприємець з власних коштів може також здійснювати і сплату податкових зобов’язань (про це ми писали тут та тут).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити