• Посилання скопійовано

Сплата податку на нерухомість юрособою-платником єдиного податку

Підприємство-єдинник купило будівлю деревообробного цеху в грудні 2015 р., а в січні 2016 р. здало в оренду одне приміщення (перша госпоперація). Решта приміщень ще на ремонті, їх теж планується здавати в оренду. ЧИ треба сплачувати податок на нерухомість та подавати Декларацію? Як її заповнити?

Відповідно до ст. 266 ПКУ, юрособи, зокрема, і єдинники є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Пільг для єдинників з цього податку п. 297.1 ПКУ не встановлено.

Суму такого податку юрособи розраховують самостійно. Для цього до 20 лютого звітного року (у 2016 році – 19.02.2016 р. включно) має бути подана декларація за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 10.04.2015 р. №408.

В такій декларації сума податку розраховується виходячи з нерухомості, власником якої юрособа була станом на 1 січня звітного року.

Також, якщо протягом звітного року юрособа придбає або продає об’єкти нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, то вона має подати уточнюючу форму декларації, в якій відобразити коригування суми податку в більший або в менший бік. Адже щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. А у разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Стосовно пільг, які встановлені пп. 266.2.2 ПКУ, то зауважимо, що  в декларації слід відобразити усі об’єкти нерухомості, якими юрособа володіє, навіть ті,  які надаються в оренду іншим особам, не використовуються у господарській діяльності, наразі ремонтуються, а також на які поширюються пільги.  Щодо пільгованих об’єктів в декларації зазначаються код та сума пільги з податку (тобто, сума податку, яка не сплачується за рахунок застосування пільги).Самі ж пільги пп. 266.2.2 ПКУ встановлено для різних об’єктів та суб’єктів господарювання. Зокрема, серед них є пільга для будівель промисловості, в тому числі виробничих корпусів, цехів, складських приміщень промислових підприємств. Згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженим наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 р. №507, визначення належності будівлі до того чи іншого класу будівель проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з врахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об’єкта нерухомості. Об’єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі як виробничого так і невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.Відповідно до згаданого вище класифікатора, будівлі промисловості (криті будівлі промислового призначення, наприклад, фабрики, майстерні, бойні, пивоварні заводи, складальні підприємства тощо) віднесено до підрозділу "Будівлі нежитлові" групи 125 "Будівлі промислові та склади" класу 1251 "Будівлі промисловості".

Цей клас включає підкласи:

1251.1 "Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості;

1251.2 "Будівлі підприємств чорної металургії";

1251.3 "Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості";

1251.4 "Будівлі підприємств легкої промисловості";

1251.5 "Будівлі підприємств харчової промисловості";

1251.6 "Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості";

1251.7 "Будівлі підприємств лісової деревообробної та целюлозно-паперової промисловості";

1251.8 "Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості";

1251.9 "Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне".

Група "Будівлі офісні" (код 122) включає клас "Будівлі офісні" (код 1220) та шість підкласів, у тому числі "Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств" (код 1220.5).

Таким чином, з метою застосування норм пп. 266.2.2 ПКУ слід врахувати, що до будівель промисловості належать об’єкти нерухомості, які відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 віднесено до класу 1251 "Будівлі промисловості" (підкласу 1251.1-1251.9)*

Щодо решта об’єктів нерухомого майна, які не належать до цього класу, в промислових підприємств пільги немає.

Щодо використання будівель промисловості для надання в оренду іншим особам, то, як слушно роз’яснюють податківці,  обмежень щодо використання або невикористання таких об’єктів нерухомості п.п. «є» п.п. 266.2.2 ПКУ не передбачено**. Отже, чи використовуються такі будівлі для виготовлення власної продукції, чи надаються іншим особам у користування, для застосування пільги не має значення.

________________

* Див., наприклад, лист ГУ ДФС у Житомирській області від  13.11.2015 р. №869/6/06-30-17-01-42.

** Див., зокрема, лист ГУ ДФС у Рівненській області від  13.01.2016 р. № 89/10/17-00-15-03-09.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»