• Посилання скопійовано

Чи буде доходом "єдинника" довгострокова позика після спливу 12 місяців?

Юрособа-платник єдиного податку отримав відсоткову позику грошима на 5 років. Позикодавець – фінансова установа. Чи буде сума неповерненої позики протягом 12 місяців вважатися доходом платника єдиного податку?

Для юридичної особи – платника єдиного податку доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ (пп. 292.1 ПКУ).

При цьому пп. 292.11 ПКУ визначено, що не є доходом платника єдиного податку фінансова допомога, надана на поворотній основі, отримана та повернена протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.

Зразу зауважимо, що ПКУ містить визначення понять «фінансова допомога», «позика» та «фінансовий кредит», а ЦКУ оперує поняттями «кредит» та «позика». Тож давайте розбиратися:

  • поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення (див. пп. 14.1.257 ПКУ). Тобто вона є обов’язковою до повернення, безпроцентною, має термін повернення і може бути надана будь-яким СГ;
  • фінансовий кредит – кошти, що надаються банком-резидентом або нерезидентом, що кваліфікується як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають згідно з відповідним законодавством статус небанківських фінансових установ, а також іноземною державою або його офіційними агентствами, міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами-нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент (див. пп. 14.1.258 ПКУ). Фінансовий кредит надається банками, небанківськими фінансовими установами на визначений строк для цільового використання та під процент;
    • позику - грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов'язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики (див. пп.14.1.267 ПКУ). Вона є обов’язковою до повернення, може бути тільки в грошовій формі, під відсотки і надаватися фінансовими установами.

При цьому визначення в ПКУ щодо позики є достатньо обмеженим. Адже ЦКУ нам говорить, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості (ст. 1046 ЦКУ).

У позику можуть надаватися як гроші, так і речі. І позика може бути як процентною, так і безпроцентною. І ось тут ми бачимо ознаки поворотної фінансової допомоги. Позика надана на поворотній основі, без відсотків, у грошовій формі відповідає поворотній фінансовій допомозі. Так до оформлення, надання та повернення застосовуються норми ст. 1046 — 1053 ЦКУ.

За кредитним договором тільки банк або інша фінансова установа (кредитодавець) може надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Порядок визначення процентів за кредитним договором має свої особливості, встановлені ст. 1056-1 ЦКУ.

***

Враховуючи зазначене можна зробити такі висновки:

1) ПКУ визначає, що доходом платника єдиного податку є неповернена безвідсоткова позика, надана у грошовій формі (поворотна фінансова допомога) протягом 12 місяців з дня її отримання;

2) Кредит не є доходом платника до сплину строку повернення. При цьому ПКУ містить два визначення «фінансовий кредит» та «позика», що відрізняються за своєю суттю лише наявністю цільового використання при отриманні коштів за кредитним договором. При цьому пп. 292.11 ПКУ не визначено як саме ідентифікувати кредит, як фінансовий чи як позику.

3) Позика, що отримана у грошовій формі під відсотки, не може бути прирівняна до поворотної фінансової допомоги і, відповідно, не обмежується терміном 12 календарних місяців відповідно до пп. 291.11 ПКУ. Тому при ідентифікації доходу за довгостроковою позикою під відсотки, наданої фінансовою установою, на думку автора, необхідно орієнтуватися на строк її повернення, як і кредиту. І, відповідно, у дохід платника єдиного податку процентна позика може потрапити лише після спливу строку позовної давності. Але цей дохід виникає тільки у платників ЄП третьої групи за ставкою 3%, які є платниками ПДВ – пп. 292.3 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»