Єдиний податок
ТОВ повинні виплачувати дивіденди грошовими коштами, якщо інше не встановлено одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства (ст. 26 Закону про ТОВ).
На практиці під час виплати дивідендів у натуральній формі зазвичай їх нараховують у грошовій формі. А потім із особою, якій виплачують дивіденди, оформлюють договір купівлі-продажу товарів, необоротних активів і здійснюють взаємозарахування за зобов'язаннями (ст. 601 ЦКУ). Про це ми також колись говорили тут. У таких випадках розрахунок за відвантажені товари, необоротні активи все одно не проводять у грошовій формі.
З огляду на це слід згадати про особливості спрощеної системи оподаткування. Адже згідно з пп. 291.6 ПКУ платники єдиного податку можуть здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно у грошовій формі.
Згідно із роз’яснення у підкатегорії 108.01.01 «ЗІР» на питання: «Чи мають право ЮО - платники ЄП третьої групи здійснювати бартерні операції (взаємозалік заборгованостей)?» податківці зазначають, що ЮО-"єдинники" не мають права здійснювати бартерні операції, в тому числі погашати заборгованість взаємозаліком за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом ніж грошовим.
Згідно із роз’яснення в ІПК ДФС у Дніпропетровській області від 06.06.2019 р. №2579/ІПК/04-36-12-04-21 норма пп. 291.6 ПКУ регламентує тільки форму отримання доходу, якій підлягає оподаткуванню єдиним податком, а саме виключно грошову форму.
Оскільки під виплатою дивідендів у негрошовій формі йде мова про звичайний продаж ОЗ, тобто про отримання доходу ЮО-єдинником від продажу ОЗ (детально про облік та оподаткування продажу ОЗ "єдинниками" ми писали тут) , а ми вказали вище, що доходи мають отримуватися виключно у грошовій формі, то вважаємо, що "єдинник" не може виплатити дивіденди у негрошовій формі та при цьому залишитися на спрощеній системі оподаткування, адже фактично дохід не буде отримано в грошовій формі, а буде зарахований в рахунок погашення заборгованості по дивідендам.
Втім, оскільки саме із цього приводу податківці не надавали своїх роз’яснень, радимо ЮО-"єдиннику" утриматися від виплати дивідендів у негрошовій формі до отримання власної ІПК.
ПДВ
Якщо виплата дивідендів проводиться у товарній формі (продукцією, товарами), то така операція оподатковується ПДВ на загальних підставах, оскільки така операція визначається як продаж товарів. Тобто виплата дивідендів у натуральній формі оподатковується ПДВ у загальному порядку за ставкою 20%.
Емітент, який виплачує дивіденди у товарній формі, має скласти ПН, зареєструвати її в ЄРПН та включити суму ПДВ до податкових зобов'язань звітного періоду.
Зазначений порядок оподаткування дивідендів визначено пп. 196.1.6 ПКУ. Про це ми зазначали тут.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись