Головна Усі консультації Спрощена система Юрособи на єдиному податку

Прощення поворотної фіндопомоги юрособі - платнику ЄП

Підприємство - платник ЄП протягом декількох років отримувало ПФД і не повертало її протягом року (визнано дохід). Наразі підприємство ліквідується. Коштів повернути ПФД немає. Чи виникне дохід якщо кошти будуть внесено засновниками як додатковий капітал? Чи можна перевести ПФД в безповоротну?

Додатковий капітал

Відповідно до пп. 8 п. 292.11 ПКУ до складу доходу платника ЄП ІІІ групи не включаються суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника

При цьому, податківці у консультації від 23.11.2018 р. №4929/ІПК/16-31-12-04-23 роз’яснюють, що це стосується виключно внеску до статутного капіталу і не стосується додаткового. Зокрема, ДФСУ зазначає, що оскільки чинними нормами ПКУ передбачено, що до доходу платника єдиного податку не включаються суми коштів, які внесені засновниками до статутного капіталу такого платника, а внески учасниками підприємства до додаткового капіталу здійснюються понад статутний капітал без рішень про зміну його розміру, то такі кошти оподатковуються єдиним податком в повному обсязі.

 

Безповоротна фінансова допомога

Згідно з пп. 2 п. 292.1 ПКУ для юрособи - платника ЄП доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

При цьому, платники єдиного податку ІІІ групи (юрособи) використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пп. 44.244.3 ПКУ (пп. 296.1.3 ПКУ).

За п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Окрім цього, як зазначено у п. 15 П(С)БО 15, доходом визнається сума зобов'язання, яке не підлягає погашенню.

Однак, у разі, якщо ПФД за спливом 12-ти календарних місяців було включено до доходу платника ЄП і в подальшому списано в зв’язку з прощенням (зокрема, переведенням у безповоротну), то повторно визнавати дохід у сумі такої фіндопомоги не потрібно.

Стаття 292 ПКУ не містить норми, за якої у дохід платника ЄП повинна потрапити списана сума кредиторської заборгованості. Такий обов’язок встановлено лише у пп. 292.3 ПКУ для платників ПДВ, за яким до суми доходу платника єдиного податку ІІІ  групи, який є платником ПДВ, за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Отже, якщо ТОВ – неплатник ПДВ, воно не включає до доходу суму ПФД при її списанні, адже вона вже була оподаткована ЄП після спливу 12 місяців після її отримання. Але для платників ПДВ є норма пп. 292.3 ПКУ. Щоб обійти цю норму та уникнути оподаткування такої ПФД, можна прийняти рішення про збільшення статутного капіталу підприємства, внесення відповідної суми коштів на рахунок і подальшого погашення такими коштами заборгованості щодо ПФД.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Юрособи на єдиному податку
Теги:
3 група ЄП , Доходи , Єдиний податок , Фінансова допомога

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі