За нормами статей 269 і 270 ПКУ платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктом оподаткування — земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Платники ЄП не сплачують податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками ЄП 1-ї — 3-ї груп для провадження господарської діяльності, та платниками ЄП 4-ї групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (пп. 4 п. 297.1 ПКУ).
Коли «єдиноподатник» має у власності або в користуванні просто земельну ділянку, то питань зі сплатою земельного податку немає: або він використовує таку ділянку з метою отримання доходу, з якого сплачує єдиний податок, і не сплачує земельного податку, або ж навпаки — не користується землею і платить податок.
А от якщо ділянка простоює або придбана з метою продажу, довести право не сплачувати земельного податку буде важко.
У листах від 29.09.2015 р. №20635/6/99-99-15-03-01-15 та від 30.09.2015 р. №20745/6/99-99-15-03-02-15 податківці пояснюють, що платник єдиного податку не є платником земельного податку за земельну ділянку під нежитловим приміщенням (його частиною) у багатоквартирному житловому будинку з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території, за умови що така земельна ділянка цим платником використовується виключно для здійснення господарської діяльності.
Але є проблема з тим, як довести таке використання у госпдіяльності. По суті, відповідь на питання, чи використовується ця земля у господарській діяльності «єдиноподатника», безпосередньо залежатиме від напряму використання такого приміщення. У випадку, коли будівля ще не добудована і платнику ЄП ще не належить, то й про сплату земельного податку на ділянку, право власності/користування на яку переходить до нього з такою будівлею (її часткою), говорити зарано. Те саме стосується і ситуації, коли право власності на будівлю (її частку) вже оформлено, а на земельну ділянку, яка до неї належить, — ні.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити