Главная Все консультации Налогообложение НДС

Чи має право підрядник реєструвати ПН з іншими кодами робіт/послуг, ніж у його Витягу?

Підрядник зареєстрував ПН на будівельні роботи з кодом ДКПП 43.29, а фактично виконано монтаж огородження. Основний вид діяльності підрядника за КВКД 41.10 з переліком видів діяльності, зазначених у ліцензії. Чи має право підрядник реєструвати ПН з іншими кодами робіт/послуг, ніж у Витягу?

Відповідно до розд. 1 «Сфера застосування» наказу №457 КВЕД установлює основи для підготовлення та поширення статистичної інформації за видами економічної діяльності. Основний принцип КВЕД полягає в об'єднанні підприємств, що виробляють подібні товари чи послуги або використовують подібні процеси для створення товарів чи послуг (тобто сировину, виробничий процес, методи або технології), у групи.

Основне призначення КВЕД – визначати та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців.

Основний вид економічної діяльності – це визначальна ознака у формуванні та стратифікації сукупностей статистичних одиниць для проведення державних статистичних спостережень. Органи державної статистики розраховують основний вид економічної діяльності на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками діяльності підприємств за рік.

Тобто КВЕД – це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Водночас КВЕД є механізмом спільної мови, що має використання в багатьох інших, нестатистичних сферах (соціальному та податковому регулюванні, ліцензуванні, системі тарифів тощо), проте не завжди адаптована до цього повною мірою.

Отже, КВЕД не завжди відповідає всім потребам користувачів за межами статистичної системи, у зв'язку з чим можуть виникнути суперечності щодо юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не створює прав чи обов'язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. Код виду діяльності не обов'язково достатній критерій для виконання умов, передбачених нормативними актами. У застосуванні нормативних актів чи контрактів код виду діяльності - це припущення, а не доказ.

При цьому будь-яке використання КВЕД не для статистичних потреб (адміністративних або нормативних) здійснюють самі користувачі за власними правилами, відповідаючи за це та належно пояснюючи таке використання.

Наказом Держкомстату №396 затверджені Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності (ДК 009:2010).

Відповідно клас «Організація будівництва будівель» (код КВЕД 41.10) розроблення проектів з будівництва житлових і нежитлових будівель шляхом об'єднання фінансових, технічних і фізичних засобів для їх реалізації з метою подальшого продажу

Цей клас не включає:

  • будівництво будівель (див. 41.20);
  • архітектурні та інженерні роботи (див. 71.1);
  • надання послуг з управління проектами, пов'язаними з будівництвом (див. 71.1).

Група «Будівництво житлових і нежитлових будівель» (код КВЕД 41.2) включає повний спектр послуг з будівництва житлових і нежитлових будівель як за власний рахунок, так і за винагороду чи на основі контракту. Частина робіт, а іноді всі види робіт можуть передаватися субпідряднику на умовах аутсорсингу. Якщо одиниця виконує тільки спеціалізовану частину будівельних робіт, її діяльність класифікують у розділі 43 «Спеціалізовані будівельні роботи».

Цей розділ включає спеціалізовані будівельні роботи (спеціалізованих професій), наприклад, будівництво частин будівель та інженерних споруд, або роботи з підготовки до будівництва. Зазвичай подібні види робіт засновані на одному аспекті, що поєднує різні споруди, які вимагають спеціальних навичок або устаткування для їх виконання, а саме: укладання паль, будівельні роботи нульового циклу, монтаж внутрішніх комунікацій, бетонні роботи, укладання цегли, зведення риштовань, покрівельні роботи тощо. Також до цього розділу відносять зведення сталевих конструкцій за умови, що елементи цих конструкцій випускає інша організація. Спеціалізовані будівельні роботи в основному виконуються на основі субпідряду, а особливо при здійсненні ремонтних робіт виконуються безпосередньо для власника майна.

Також сюди відносять роботи із завершення будівництва.

Розділ 43 «Спеціалізовані будівельні роботи» також включає установлення усіх видів комунікацій, завдяки яким будівля або споруда стає функціональною. Подібні роботи зазвичай виконуються на будівельних майданчиках, хоча деяка частина робіт може виконуватися у спеціалізованих майстернях. Сюди відносять слюсарні роботи, роботи з установлення систем опалювання і кондиціонування, антен, систем сигналізації та інші електромонтажні роботи, роботи з установлення систем пожежної сигналізації, ліфтів, ескалаторів тощо. Також до цього розділу відносять роботи з водо-, тепло- та звукоізоляції, обшивання листовим металом, установлення торговельних холодильних установок, установлення освітлення та сигнальних систем для автомобільних доріг і залізниць, аеропортів, портів тощо. А також сюди відносять ремонтні роботи до всіх типів вищевказаних робіт.

Відповідно до загальних положень Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010 (далі – ДКПП) – систематизоване зведення назв угруповань продукції та послуг, кодування яких побудовано на ієрархічній системі класифікації.

Зокрема, ДКПП узгоджено з КВЕД!

У ДКПП продукція/послуга – це результат окремого виду економічної діяльності відповідно до КВЕД, тобто кожному угрупованню видів економічної діяльності за КВЕД на ієрархічних рівнях «секція – клас» відповідає угруповання (одне чи кілька) продукції, яка є результатом його виконання.

Перш за все ДКПП призначений вирішувати такі основні завдання:

  • виконувати комплекс облікових функцій щодо продукції та послуг у межах робіт стосовно державної статистики;
  • складати міжгалузевий баланс виробництва й розподілу продукції та послуг відповідно до системи національних рахунків;
  • забезпечувати функціонування системи оподаткування суб'єктів господарювання;
  • провадити зіставлення національних статистичних даних з даними країн ЄС;
  • використовувати коди продукції та послуг в нормативних документах і сертифікатах відповідності.

Крім цього, ДКПП може бути основою для галузевих класифікацій (класифікаторів) продукції/послуг.

Зокрема, в секція F «Об'єкти будівельні та будівельні роботи» (розділи 41 - 43) наведені такі роботи:

 

Код

Назва

43

Роботи будівельні

43.29

Роботи будівельно-монтажні, інші

41

Будівлі та будування будівель

41.00.30-00.00

Будування житлових будівель (нове будівництво, реконструкція, капітальний і поточні ремонти)

41.00.40-00.00

Будування нежитлових будівель (нове будівництво, реконструкція, капітальний і поточні ремонти)


Крім того, зазначимо, що відповідно до п. 65 Загальних умов №668, субпідрядники, які залучаються до виконання робіт, повинні відповідати кваліфікаційним та іншим вимогам, передбаченим у договорі підряду (мати ліцензію (дозвіл) на виконання робіт, визначених договором субпідряду, досвід виконання аналогічних робіт та ресурси, достатні для їх виконання, тощо).

Отже, договором будівельного підряду може передбачатися не лише додавання Витягу з основним видом діяльності підрядника за КВКД 41.10 «Організація будівництва будівель», а також копії ліцензії з переліком видів будівельної діяльності.

Але наскільки підрядник має право реєструвати податкові накладні з іншими кодами робіт/послуг, ніж зазначені в його Витягу, можуть сказати лише фахівці відповідної спеціалізації.

Тому ДФС в ІПК від 11.10.2017 р. №2218/6/99-99-15-03-02-15/ІПК інформує, що у разі виникнення необхідності визначення коду послуг згідно з ДКПП, враховуючи лист Мінекономрозвитку від 11.05.2017 р. №3411-08/15258-03, платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 43 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Бондаренко Елена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДС
Теги:
Строительство , НДС , Налоговая накладная , Регистрация

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 2

Новости по теме

Консультации по теме