• Посилання скопійовано

Зарахування поліпшення орендованого майна фізособи в рахунок орендної плати: які податкові наслідки?

Фізособа надає в оренду нежитлове приміщення юрособі – платнику ПДВ, орендар має намір здійснити ремонт орендованого приміщення (вартість близько 300 тис. грн). Чи можливо зарахувати вартість поліпшення орендованого майна в рахунок орендної плати? Які податкові наслідки для орендаря і орендодавця? Додаткове благо виникає в момент повернення об'єкта оренди орендодавцю, на вартість, зменшену на суму амортизації?

Згідно зі ст. 778 ЦКУ:

1. Наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця.

2. Якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач має право на їх вилучення. 

3. Якщо поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця, наймач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування річчю.

4. Якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником. Частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом.

5. Якщо наймач без згоди наймодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для речі, він не має права на відшкодування їх вартості.

Отже, сторони можуть погодитися, що вартість поліпшення об’єкта буде зарахована в рахунок орендної плати. Це змінює лише форму розрахунків за користування орендованим приміщенням та не впливає на оподаткування доходів фізособи від надання майна в оренду.

А оскільки замість грошової форми оплати орендодавцю надається поліпшення його майна, то орендар тут виступає продавцем такого поліпшення і у нього виникає ПДВ та дохід від реалізації поліпшення. В обліку у орендаря це буде виглядати так (цифри умовні):

Зміст операції

Дт

Кт

Сума

Нараховано орендну плату за приміщення за один місяць

23, 91, 93 …

631 (орендодавець)

60000

Утримано ПДФО та військовий збір з орендної плати

631

(орендодавець)

641

642

10800

900

Проведено поліпшення приміщення (наводимо лише запис про витрати на поліпшення, які акумулюються на рах. 15)

153

20, 22, 66, 65, 63…

300000

Визнано податковий кредит з ПДВ у витратах на поліпшення (сума умовна)

641/ПДВ

631 (постачальники)

48000

Зараховано частину вартості поліпшення приміщення в рахунок місячної орендної плати, з ПДВ: 40250 грн частина вартості поліпшення + 8050 грн ПДВ

361 (орендодавець)

703

48300

Нараховано ПЗ з ПДВ

703

641/ПДВ

8050

Зараховано заборгованості

631 (орендодавець)

361 (орендодавець)

48300


Операції з нарахування орендної плати та зарахування вартості поліпшення приміщення проводяться кожний місяць до повного врахування вартості поліпшення в рахунок орендної плати або до тих пір, поки сторони будуть мати таке бажання. В будь-який момент сторони можуть змінити форму розрахунків із зарахування на грошову форму.

Якщо до моменту повернення приміщення орендодавцю не буде погашено (зараховано) всю вартість поліпшення приміщення, то тим самим орендодавець отримає дохід у вигляді непогашеної вартості такого поліпшення. Цей дохід відповідає вимогам пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ: вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначена за правилами звичайної ціни, а також сума знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Доходом орендодавця буде непогашена вартість поліпшення, визначена за правилами звичайної ціни, яка може не співпадати з фактично понесеними витратами орендаря. Щоб у податківців не було претензій щодо рівня звичайної ціни поліпшення, варто провести його професійну оцінку і орієнтуватися саме на неї.

Якщо вартість поліпшення буде частково зарахована в рахунок орендної плати на момент закінчення оренди, то оподатковуватись буде різниця між звичайною ціною поліпшення та його вішкодованою частиною.

Як розрахувати суму ПДФО та військового збору з додаткового блага у негрошовій формі, читайте тут, а про заповнення додатку 4ДФ – тут,  тут  та тут.

Також читайте тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    Сьогодні 14:566
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202418
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024310
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430
  • Зміна цільового призначення земельної ділянки: що з земельним податком?
    Релігійна організація придбала земельну ділянку з кодом цільового призначення 02.07 (для іншої житлової забудови). В майбутньому планується на цій ділянці будувати храм. Якщо код цільового призначення буде змінено на 03.04 (для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій), чи може релігійна організація застосувати пільгу відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ?
    14.03.202460