• Посилання скопійовано

Як юрособі-"єдиннику" порахувати 12 місяців з дня отримання фінансової допомоги?

15.02.2018 р. юрособа (платник єдиного податку) отримала поворотну фіндопомогу, яка не включається до доходу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Як розрахувати кінець цього строку: 31.01.2019 р. (12 к.м. – лютий 2018 р. – січень 2019 р.), чи 14.02.2019 р. – через 365 днів?

Почнемо з того, що поняття «календарний місяць» не має визначення у законодавстві. Тому дійсно можливі різні тлумачення цього поняття для цілей визначення дати, коли платнику ЄП потрібно визнати дохід  в сумі фінансової допомоги, отриманої та не поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (292.11 ПКУ).

Податківці у "ЗІР" підкатегорії  108.01.02 говорять таке: «платник єдиного податку третьої групи, який отримує поворотну фінансову допомогу, не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Сума поворотної фінансової допомоги, неповерненої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги». Тут вони хоча б зробили спробу визначити конкретну дату, коли слід визнати дохід. А щодо того, що таке «календарний місяць», відповіді не надано.

Тому звернемося до суддів. Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 16 квітня 2013 р. вказує, що календарний рік — це проміжок часу з 1 січня до 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів. За аналогією з цим визначенням календарного року можемо дійти висновку, що календарний місяць – це проміжок часу з 1 до 30 (31) число кожного місяця (28 чи 29 число у лютому).

Таким чином, за такого підходу граничний термін повернення суми фінансової допомоги з метою неоподаткування єдиним податком закінчується 31 січня 2019 року, адже 12 календарних місяців – це період з 15 лютого 2018 р. до 31 січня 2019 р.

Звертаємо увагу, що платники єдиного податку третьої групи збільшують дохід на суму фіндопомоги за підсумками звітного кварталу, на який припадає термін повернення такої допомоги – п. 294.1 ПКУ. Якщо юрособа – платник ЄП ліквідується, і на момент ліквідації у такого "єдиноподатника" була неповернута фіндопомога і вона не буде повернута надавачу, така фіндопомога із поворотної перетворюється на безповоротну і включається до доходів ­юрособи-"єдиноподатника" (див. консультацію із "ЗІР", підкатегорія 108.01.02).

На практиці є інші підходи. Відповідно до ч. 3 ст. 254 ЦКУ строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Строк, що визначений у півмісяця, дорівнює п'ятнадцяти дням. Якщо закінчення строку, визначеного місяцем, припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк спливає в останній день цього місяця. За цього підходу строк спливу 12 місяців з дати отримання фіндопомоги буде 15 лютого 2019 року. На думку автора, цей підхід не зовсім коректний, тому що:

  • норми цивільного законодавства не регулюють відносини платників податків з державою;
  • у тексті ст. 254 ЦКУ немає слова «календарний», тобто там наведено правила обчислення строку, що визначений у місяцях.

Автор притримується першого підходу, за яким граничний термін повернення суми фінансової допомоги з метою неоподаткування єдиним податком закінчується 31 січня 2019 року, і 1 лютого 2019 року слід визнати дохід. За умовами запитання обидва підходи призводять до одинакового результату – визнання доходу у першому кварталі 2019 р., і це не призведе до помилки при декларуванні єдиного податку за цей звітний період. Але питання постане гостріше, якщо за кожним підходом буде отримано дати закінчення 12-місячного періоду, що припадають на різні звітні квартали.

Для впевненості у даному питанні можна також звернутися до податківців за отриманням індивідуальної податкової консультації у порядку, передбаченому ст. 52 ПКУ. Наслідки застосування податкових консультацій описані у ст. 53 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202414
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202434
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202431
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202433
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131