• Посилання скопійовано

Якщо у звітному періоді не було доходів, ЄСВ не сплачується

Чи зобов'язана фізособа -підприємець на загальній системі сплачувати за себе мінімальний ЄСВ, якщо у звітному періоді не було доходів?

Для того, щоб відповісти максимально повно на дане питання, розглянемо кілька ситуацій.

При цьому ми виходимо з норми пп. 2 п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464, в якому зазначено, що для платників фізичних осіб - підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) єдиний соціальний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. Cумма єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). 

1. Підприємець у попередньому році був на загальній системі оподаткування і отримав дохід (прибуток) за результатами минулого року.

Згідно п. 4.5.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. №21-5, фізичні особи - підприємці, незалежно від одержуваного в поточному році доходу (прибутку), сплачують єдиний соціальний внесок (далі - ЄСВ) до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада у вигляді авансових платежів у розмірі 25% від річної суми єдиного внеску, нарахованого на суму, визначену податковими органами для сплати авансових сум податку на доходи фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.

Такі авансові платежі з ЄСВ встановлюються підприємцем самостійно. Вони розраховуються від суми чистого доходу (п. 177,2 ПКУ), визначеного у податковій декларації з ПДФО за минулий рік (п. 177.5 ПКУ), і не можуть бути менше ніж 25% від розрахованої річної суми єдиного внеску, нарахованого на таку суму доходу (п. 3.3 та пп. 4.5.2 Інструкції №21-5).

 Після закінчення року (до 1 квітня наступного року) платник подає до Пенсійного фонду відповідний звіт (Додаток 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. №22-2), в якому проводиться остаточний розрахунок ЄСВ за рік.

Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються при цьому остаточному розрахунку і підприємець або доплачує ЄСВ, або пенсійний фонд повертає йому переплату або, що більш імовірно, зараховує її в рахунок майбутніх платежів.

З вищевикладеного можна зробити висновок: якщо підприємець у попередньому році мав оподатковуваний дохід (прибуток), то він сплачує авансові внески з ЄСВ незалежно від того, чи є в поточному році доходи або діяльність взагалі не ведеться. Перерахунок буде проведений по кінцю поточного року відповідним звітом.

2. Підприємець у попередньому році був на загальній системі оподаткування і не отримав дохід (прибуток) або отримав збиток за результатами минулого року.

Відповідно до п. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Якщо підприємець за результатами минулого року отримав збиток (тобто Негативний дохід) або дохід, рівний нулю, то такий дохід не може розглядатися для цілей оподаткування. Отже, авансові внески з ЄСВ підприємець не сплачує.

3. Підприємець у попередньому році був на спрощеній системі оподаткування і перейшов на загальну або був зареєстрований протягом поточного року.

Відповідно до пп. 177.5.2 ПКУ такі підприємці подають податкову декларацію з результатами звітного кварталу, в якому розпочата діяльність або здійснено перехід на загальну систему оподаткування, де відображають самостійно розраховані авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб в залежності від отриманого доходу в звітному кварталі. У декларації відображаються самостійно розраховані авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб на наступні квартали звітного року. При цьому розмір щоквартального авансового платежу у звітному році повинен бути не менше суми податку на доходи фізичних осіб за підсумками звітного кварталу.

Відповідно, і авансові внески з ЄСВ розраховуватимуться від суми чистого доходу (з якого будуть сплачені авансові внески з ПДФО), відображеного в цій декларації. Сплачуватися такі авансові внески повинні у строки, визначені пп. 4.5.2 Інструкції №21-5.

Отже, якщо діяльність не здійснювалася або за підсумками такого першого кварталу був отриманий «нульовий» дохід або збиток, то підприємець не сплачує авансові внески з ЄСВ, навіть у розмірі мінімального страхового внеску.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: ГУ ДФС у Львівській області

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202428
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246642
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241931
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202446
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024340