Главная Все консультации Труд и социальная защита Трудовые отношения

Підвищення окладів деяким працівникам

У компанії збільшили зарплати усім працівникам: з 01.09.2020 р. до 15 500 грн та з 01.01.2021 р. - до 16 050 грн. У червні 2021р. теж збільшили зарплати всім працівникам, окрім працівника, у якого зарплата залишається у розмірі 16 050 грн. Чи є це порушенням з боку роботодавця?

Відповідно до ст. 5 Закону про оплату праці, організація оплати праці здійснюється на підставі:

  • законодавчих та інших нормативних актів;
  • генеральної угоди на національному рівні;
  • галузевих (міжгалузевих), територіальних угод; 
  • колективних договорів; 
  • трудових договорів; 
  • грантів.

Статтею 21 Закону про оплату праці визначено, що працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору. Розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений трудо-вим договором та мінімальний розмір заробітної плати у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком, та з інших, передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника.

Колективним договором, а якщо договір не укладався - актом роботодавця, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці (ст. 6 Закону про оплату праці).

Отже, якщо колдоговором (або іншим актом роботодавця) передбачено підвищення окладів (ставок) у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму протягом року чи у зв’язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати, то  це потрібно робити шляхом підвищення посадових окладів усім працівників. Якщо такої вимоги немає, то підвищувати оклади роботодавець не зобов’язаний. 

Таким чином, підприємство самостійно вирішує з урахуванням власних фінансових можливостей та інших умов коли підвищувати посадові оклади, на скільки, яким категоріям працівників тощо.  Головне – виконати мінімальні державні гарантії, зокрема: з 1 січня 2021 року мінімальний розмір посадового окладу (тарифної ставки) у штатному розписі має бути встановлений у розмірі не менше 2270,00 грн, а мінімальна зарплата нарахована за повністю виконану місячну норму праці — не менше 6000 грн (з 1 грудня  2021 р. – 6500,00 грн).

В даному випадку, роботодавець виходячи із фінансових можливостей підвищив оклади не всім працівникам, це його право і не є порушенням трудового законодавства, оскільки при цьому оклади є вищими ніж 6000 грн, тобто мінімальні гарантії дотримано.

Також зазначимо, щодо працівників, яким підвищено оклад в червні 2021 р., змінився базовий місяць для нарахування індексації з січня 2021 р. на червень 2021 р. А працівникам, оклад яким не було підвищено, потрібно проводити індексацію доходів за Порядком №1078. Відтак, працівникам, яким не було підвищено оклад, базовий місяць для прове-дення індексації залишається січень 2021 р., тому у роботодавця щодо них залишається обов’язок щодо проведення індексації доходів з червня по жовтень включно, та можливо у наступних місяця, якщо величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації, який установлюється в розмірі 103%.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 64 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Щербина Светлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Трудовые отношения
Теги:
Заработная плата , Трудовые отношения

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме