Главная Все консультации Труд и социальная защита Трудовые отношения

«Шестиденка»: зміна вихідного дня

Працівник у ФОПа на ІІІ групі ЄП за ставкою 5% працює за 40-годинним графіком при 6-денному робочому тижні з понеділка по п’ятницю 7 годин, в суботу 5, вихідний - неділя. З жотня ФОП планує змінити графік роботи: з вівторка по неділю, вихідний - понеділок. Які документи потрібно переоформити? За повністю відпрацьований місяць виплачувати зарплату та за роботу в неділю - подвійний тариф?

Шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем вводять тільки в організаціях, де за характером виробництва і умовами роботи встановлення п’ятиденного робочого тижня недоцільне (ч. 2 ст. 52 КЗпП). 

При шестиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин при тижневій нормі 36 годин і 4 годин при тижневій нормі 24 години.

Напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у ст. 51 цього Кодексу, скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин (ст. 53 КЗпП).

Відповідно до ч. 1 ст. 67 КЗпП, при п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні - один вихідний день.

При цьом загальним вихідним днем є неділя. 

Тож, щоб виконати вимоги ч. 2 ст. 52 КЗпП та ч. 2 ст. 53 КЗпП, для 40-годинного робочого тижня тривалість робочого часу розподіляють так: 5 днів роботи по 7 годин + 5 годин роботи в передвихідний день.

Статтею 68 КЗпП установлено, що на підприємствах, в установах, організаціях, де робота не може бути перервана в загальний вихідний день у зв'язку з необхідністю обслуговування населення (магазини, підприємства побутового обслуговування, театри, музеї тощо), вихідні дні встановлюються місцевими радами. 

А ст. 69 КЗпП визначено, що на підприємствах, в установах, організаціях, зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов або через необхідність безперервного обслуговування населення, а також на вантажно-розвантажувальних роботах, пов'язаних з роботою транспорту, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності, що затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації.

Таким чином, якщо з 1 жовтня 2021 р. працівнику впровадити індивідуальний графік роботи, то й вихідні дні потрібно встановлювати індивідуально. 

Тому впровадження індивідуального графіку роботи працівнику з вівторка по неділю з дотриманням 40-годинного робочого тижня: 5 днів роботи по 7 годин та 5 годин роботи в неділю з вихідним днем такого працівника в понеділок не призведе до порушення ст. 67 КЗпП.

Щодо переоформлення документів у разі зміни, то потрібно внести зміни до правил внутрішнього трудового розпорядку, якщо в них попередньо було передбачено графік роботи. Крім того, потрібно видати наказ про впровадження індивідуального графіку роботи та ознайомити з ним працівника під підпис. Писати заяву працівнику не потрібно.

Що стосується оплати, то за всі відпрацьовані дні за графіком працівник отримає встановлений оклад. Подвійної оплати за роботу у неділю не буде, тому що це - робочий день працівника.

Нагадаємо, що подвійна оплата за ст. 72 КЗпП чи надання іншого дня відпочинку за ст. 71 КЗпП проводиться/надається лише, коли працівника залучають до роботи у його вихідний день. У разі, якщо працівника залучили б, в даному випадку, у понеділок, який є його вихідним днем, тоді б потрібно було проводити подвійну оплату за цей день зверх окладу.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Щербина Светлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Трудовые отношения
Теги:
3 группа ЕН , Единый налог , Предприниматели , Трудовые отношения

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме