• Посилання скопійовано

Списання недоамортизованого дисконту при достроковому погашенні облігацій

Підприємство - платник податку на прибуток (застосовує податкові різниці) емітувало довгострокові облігації. Відобразило суму дисконту, який амортизує. Пред’явник достроково повертає облігації в грудні 2021 р. Підприємство оплачуватиме ці облігації частково в грудні 2021 р. і остаточно в січні-лютому 2022 р. Як списати недоамортизований дисконт?

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 11, довгострокові зобов'язання відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю.

  • Теперішня вартість - дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства (п. 4 НП(С)БО 11).
  • Поточні  зобов'язання - зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу (п. 4 НП(С)БО 11).
  • Довгострокові зобов'язання - всі зобов'язання, які не є поточними зобов'язаннями (п. 4 НП(С)БО 11).

Відповідно до п. 11 НП(С)БО 11, поточні зобов'язання відображаються в балансі за сумою погашення.

Тобто, за теперішньою вартістю (тобто, за мінусом дисконту) відображаються тільки довгострокові зобов’язання. Якщо зобов’язання набувають ознак поточних зобов’язань, вони мають відображатися вже за сумою погашення, тобто, дисконт на цей момент має бути повністю замортизований.

Таким чином, якщо довгострокові облігації погашаються достроково, на момент, коли вже відомо, що облігації погашатимуться достроково, вони стають поточними, а тому на цей момент потрібно донарахувати амортизацію дисконту.

В даній ситуації про дострокове погашення облігацій стає відомо в грудні 2021 року, коли підприємство емітент отримує облігації від пред’явника. Тому на цю дату потрібно донарахувати амортизацію дисконту (Дт 952 Кт 521). Потім переводять заборгованість до складу поточної (Дт 521 Кт 611).

Нарешті, перераховують кошти пред’явнику: Дт 611 Кт 311.

Оскільки в бухгобліку амортизацію дисконту донараховують в грудні 2021 року, то в цьому ж періоді зменшиться і фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Причому податкових різниць для амортизації дисконту немає (щодо різниць див., наприклад, тут).

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024141
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202454
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202424
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202443
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202413