• Посилання скопійовано

Облік бонусів при наданні коштів у позику фізособам

Фінансова компанія надає кошти у позику фізособам та нараховує відсотки за користування. Згідно з програмою лояльності та акційних програм клієнтам нараховуються бонуси, якими вони можуть розрахуватися за нараховані відсотки. Як обліковувати нарахування та використання бонусів? Як нараховані та використані бонуси впливають на податковий облік?

На нашу думку, такі бонуси слід розглядати як зменшення суми раніше нарахованих процентів або як право на нарахування процентів у меншому розмірі. По суті ці бонуси є правом на отримання знижки, але вони ще не є самою знижкою. Оскільки надання позичальнику права на знижку ще не спричиняє виникнення прав і обов’язків – адже сума процентів при цьому не змінюється, то надання бонусів в бухобліку не відображається. Облік бонусів можна вести в окремій інформаційній системі поза бухобліком, а також можна використовувати для цього забалансовий рахунок 03 "Контрактні зобов'язання". 

Цей рахунок призначений для узагальнення інформації про наявність та рух зобов'язань за укладеними контрактами, а також контролю за їх виконанням. За загальним правилом, на рахунку 03 "Контрактні зобов'язання" ведеться облік за деривативами (форвардними і ф'ючерськими контрактами, опціонах) та іншими контрактами, розкриття інформації щодо яких передбачено відповідними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. У даному випадку бонуси можна розглядати як зобов’язання в майбутньому надати позичальнику знижку за нарахованими відсотками, на рахунку 03 вести облік нарахованих бонусів, наприклад:

  • Дт 03 – нарахування бонусів в розрізі позичальників;
  • Кт 03 – використання бонусів позичальниками та списання невикористаних бонусів.

Підприємство може розробити таку деталізацію цього обліку, яка йому потрібна для ведення достовірного обліку бонусних програм.

Якщо бонус використовується в момент нарахування відсотків позичальнику, то відсотки одразу нараховуються у зменшеній сумі з врахуванням використаного бонусу – на дату здійснення запису: Дт 373 Кт 732, одночасно з рахунку 03 списується сума використаного бонусу.

На формування фінрезультату з метою оподаткування впливає тільки фактично нарахована сума відсотків, тож нарахування бонусів ще не спричиняє зміну фінрезультата. Використання бонусів формує фінрезультат в момент нарахування відсотків у зменшеній сумі з урахуванням бонусів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202436
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202411