• Посилання скопійовано

Облік бонусів при наданні коштів у позику фізособам

Фінансова компанія надає кошти у позику фізособам та нараховує відсотки за користування. Згідно з програмою лояльності та акційних програм клієнтам нараховуються бонуси, якими вони можуть розрахуватися за нараховані відсотки. Як обліковувати нарахування та використання бонусів? Як нараховані та використані бонуси впливають на податковий облік?

На нашу думку, такі бонуси слід розглядати як зменшення суми раніше нарахованих процентів або як право на нарахування процентів у меншому розмірі. По суті ці бонуси є правом на отримання знижки, але вони ще не є самою знижкою. Оскільки надання позичальнику права на знижку ще не спричиняє виникнення прав і обов’язків – адже сума процентів при цьому не змінюється, то надання бонусів в бухобліку не відображається. Облік бонусів можна вести в окремій інформаційній системі поза бухобліком, а також можна використовувати для цього забалансовий рахунок 03 "Контрактні зобов'язання". 

Цей рахунок призначений для узагальнення інформації про наявність та рух зобов'язань за укладеними контрактами, а також контролю за їх виконанням. За загальним правилом, на рахунку 03 "Контрактні зобов'язання" ведеться облік за деривативами (форвардними і ф'ючерськими контрактами, опціонах) та іншими контрактами, розкриття інформації щодо яких передбачено відповідними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. У даному випадку бонуси можна розглядати як зобов’язання в майбутньому надати позичальнику знижку за нарахованими відсотками, на рахунку 03 вести облік нарахованих бонусів, наприклад:

  • Дт 03 – нарахування бонусів в розрізі позичальників;
  • Кт 03 – використання бонусів позичальниками та списання невикористаних бонусів.

Підприємство може розробити таку деталізацію цього обліку, яка йому потрібна для ведення достовірного обліку бонусних програм.

Якщо бонус використовується в момент нарахування відсотків позичальнику, то відсотки одразу нараховуються у зменшеній сумі з врахуванням використаного бонусу – на дату здійснення запису: Дт 373 Кт 732, одночасно з рахунку 03 списується сума використаного бонусу.

На формування фінрезультату з метою оподаткування впливає тільки фактично нарахована сума відсотків, тож нарахування бонусів ще не спричиняє зміну фінрезультата. Використання бонусів формує фінрезультат в момент нарахування відсотків у зменшеній сумі з урахуванням бонусів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518