• Посилання скопійовано

Облік бонусів при наданні коштів у позику фізособам

Фінансова компанія надає кошти у позику фізособам та нараховує відсотки за користування. Згідно з програмою лояльності та акційних програм клієнтам нараховуються бонуси, якими вони можуть розрахуватися за нараховані відсотки. Як обліковувати нарахування та використання бонусів? Як нараховані та використані бонуси впливають на податковий облік?

На нашу думку, такі бонуси слід розглядати як зменшення суми раніше нарахованих процентів або як право на нарахування процентів у меншому розмірі. По суті ці бонуси є правом на отримання знижки, але вони ще не є самою знижкою. Оскільки надання позичальнику права на знижку ще не спричиняє виникнення прав і обов’язків – адже сума процентів при цьому не змінюється, то надання бонусів в бухобліку не відображається. Облік бонусів можна вести в окремій інформаційній системі поза бухобліком, а також можна використовувати для цього забалансовий рахунок 03 "Контрактні зобов'язання". 

Цей рахунок призначений для узагальнення інформації про наявність та рух зобов'язань за укладеними контрактами, а також контролю за їх виконанням. За загальним правилом, на рахунку 03 "Контрактні зобов'язання" ведеться облік за деривативами (форвардними і ф'ючерськими контрактами, опціонах) та іншими контрактами, розкриття інформації щодо яких передбачено відповідними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. У даному випадку бонуси можна розглядати як зобов’язання в майбутньому надати позичальнику знижку за нарахованими відсотками, на рахунку 03 вести облік нарахованих бонусів, наприклад:

  • Дт 03 – нарахування бонусів в розрізі позичальників;
  • Кт 03 – використання бонусів позичальниками та списання невикористаних бонусів.

Підприємство може розробити таку деталізацію цього обліку, яка йому потрібна для ведення достовірного обліку бонусних програм.

Якщо бонус використовується в момент нарахування відсотків позичальнику, то відсотки одразу нараховуються у зменшеній сумі з врахуванням використаного бонусу – на дату здійснення запису: Дт 373 Кт 732, одночасно з рахунку 03 списується сума використаного бонусу.

На формування фінрезультату з метою оподаткування впливає тільки фактично нарахована сума відсотків, тож нарахування бонусів ще не спричиняє зміну фінрезультата. Використання бонусів формує фінрезультат в момент нарахування відсотків у зменшеній сумі з урахуванням бонусів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202572
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025160
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250