Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Оренда плодових дерев: як облікувати?

Об’єктом оренди за договором є багаторічні насадження дерев. Орендодавець та орендар - платники податку на прибуток та ПДВ. Орендна плата справляється щомісяця. Об’єкт оренди надається орендарю з метою вирощування плодів. Як облікувати?

Бухгалтерський облік

Згідно з п. 1 ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Тобто, право власності на об’єкт оренди залишається у орендодавця.

При цьому, відповідно до п. 1 ст. 775 ЦКУ наймачеві належить право власності на плоди, продукцію, доходи, одержані ним у результаті користування річчю, переданою у найм.

Як зазначено у п. 8 П(С)БО 14, на дату підписання акту приймання-передачі орендар зараховує об’єкт оренди (в даному випадку -  плодові дерева) на позабалансовий рахунок 01 «Орендовані необоротні активи» за вартість, що зазначається у договорі оренди (500000 тис. грн).

Оскільки право власності на об’єкт оренди залишається у орендодавця, то орендар амортизацію не нараховує. Водночас, орендар включає до складу витрат нараховану орендодавцем орендну плату. Крім того, до складу витрат потраплять і витрати на використання об’єкту оренди та підтримання його у робочому стані.

 

ПДВ

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пп. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг (пп. 198.3 ПКУ).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пп. 201.10 ПКУ).

Отже, орендодавець на вартість послуг оренди складає і реєструє в ЄРПН податкову накладну, а орендар включає суму ПДВ за такою ПН до свого ПК.

Сама ж передача об’єкта оренди орендарю не призводить до виникнення ПЗ з ПДВ і, відповідно, ПК у орендаря, оскільки не відбувається операції з постачання товарів або послуг (право власності не переходить).

 

Прибуток

За пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Зважаючи на те, що на баланс орендаря об’єкт оренди не зараховується і амортизація не нараховується, то операція з оренди при визначені фінансового результату до оподаткування враховується виключно за правилами бухгалтерського обліку без коригувань фінансового результату.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Аренда , НДС , Налог на прибыль , Учет

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме