Щодо МПЗ
Згідно з пп. 38-1.1.4 ПКУ, мінімальне податкове зобов’язання визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік.
Відповідно до пп. 38-1.4 ПКУ, у разі переходу права власності або права користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди, на земельну ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) до іншого власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) протягом календарного року та за умови державної реєстрації такого права відповідно до законодавства, МПЗ щодо такої земельної ділянки визначається для попереднього власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) за період з 1 січня такого календарного року до початку місяця, в якому припинилося право власності на таку земельну ділянку, або в якому така земельна ділянка передана в користування (оренду, суборенду, емфітевзис), а для нового власника, орендаря або користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) - починаючи з місяця, в якому він набув право власності або право користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди на таку земельну ділянку, та враховується у складі загального МПЗ кожного з таких власників або користувачів.
Таким чином, якщо право оренди передано, що підтверджується держреєстрацією, у листопаді 2024 року, то перший орендар нараховує МПЗ за період з січня по жовтень 2024 року, а новий орендар за період з листопада по грудень 2024 р.
Як нараховувати орендну плату?
Це питання вирішується згідно з договором оренди та договором продажу права оренди.
Наприклад, якщо договором оренди передбачена сплата орендної плати за рік до кінця року, і первісний орендар не сплачував орендної плати, то обов’язок із сплати орендної плати за 2024 рік за загальним правилом покладається на нового орендаря. У такому разі вартість продажу права оренди має враховувати такий обов’язок нового орендаря.
Але сторони можуть домовитися, що обов’язок із сплати орендної плати покладається на першого орендаря. Тож перш ніж продавати право оренди, саме первісний орендар має сплатити орендну плату.
Окрім того, первісний і новий орендар можуть домовитися між собою про сплату орендної плати за 2024 рік у пропорційному розмірі. У такому разі за період від початку року до дати держреєстрації права оренди за новим орендарем орендну плату сплачує первісний орендар. А з цієї дати до кінця 2024 року – новий орендар.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити