• Посилання скопійовано

Зміна місця реєстрації підприємцем-"єдинником": чи будуть штрафи?

Підприємець -"єдинник" зареєстрований у Подільському районі. У жовтні 2017 р. підприємець змінює місце прописки на Дніпровський район. Місце провадження госпдіяльності на підставі договору оренди приміщення залишається незмінним. Чи будуть за не перереєстрацію за новим місцем фінансові санкції? Чи є можливість їх уникнути?

Так, дійно, у реєстратора є дані щодо місця проживання або іншої адреси, за якою здійснюється зв'язок з фізособою — підприємцем (п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону №755).

На відміну від юрособи, місцезнаходження фізосіб підтверджується відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, Законами від 11.12.2003 р. №1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", від 20.10.2014 р. №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Місце проживання або адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізособою-підприємцем, визначається або відміткою у паспорті про місце реєстрації, або довідкою внутрішньопереміщеної особи. 

Якщо місце реєстрації фізособи-підприємця змінюється, вона має повідомити про це держреєстратора. Записи до ЄДР вносяться за заявницьким принципом й допоки заяви від підприємця не буде, у держреєстратора немає підстав вносити хоча б якісь дані щодо такого підприємця.

Стаття 18 Закону №755 дає перелік документів, які необхідно подати держреєстратору у випадку реєстрації, припинення або внесення змін щодо даних про підприємця. Так, зокрема, для держреєстрації змін до відомостей про фізособу - підприємця, що містяться в ЄДР, подаються такі документи:

1) заява про держреєстрацію змін до відомостей про фізособу - підприємця, що містяться в ЄДР;

2) документ про сплату адміністративного збору;

3) копія довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною реєстраційного номера облікової картки платника податків;

4) копія першої сторінки паспорта та сторінки з відміткою про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною серії та номера паспорта, - для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган й мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта.

Як бачимо, про долучення копії сторінки із місцем реєстрації – ані слова. Більше того, окремого алгоритму внесення змін щодо інформації про зміну місця реєстрації також немає.

З одного боку, ЄДР має містити актуальну інформацію і при зміні місця реєстрації підприємець має повідомити держреєстратора, а він  - податківців.  Але строку для такого повідомлення не передбачено!

Хто ще може повідомити податківців? За нормами п. 70.6 ПКУ органи держреєстрації актів цивільного стану, органи внутрішніх справ, органи, що здійснюють реєстрацію фізосіб зобов'язані подавати відповідним контролюючим органам інформацію щодо зміни даних, які включаються до облікової картки фізособи - платника податків, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця.

Є ще п. 117.1 ПКУ, який регламентує штраф у 170 грн, зокрема за неподання заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі. На наш погляд, накладення даного штрафу є досить сумнівним, бо щоб накласти такий штраф, потрібно таке правопорушення виявити – а це малоймовірно. 

Ні податківці, ні держреєстор не може ініціювати подання документів на внесення змін щодо нового місця реєстрації підприємця. Строків для внесення змін до облікових даних платника податків не передбачено, а отже, на нашу думку, відповідальності за такий "несвідомий" вчинок як неповідомлення держреєстратора про зміну місця реєстрації для підприємця не передбачено.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Відповідальність за несвоєчасну утилізацію шин
    Підприємство протягом 2017 – 2023 років придбавало, використовувало і списувало шини для автомобілів, які використовувало у власній діяльності. Списані шини тимчасово зберігаються на території підприємства. Але договору на утилізацію із спеціалізованим підприємством не було. В 2024 році такий договір буде укладено. Чи виникає необхідність сплачувати екоподаток?
    25.03.20241 157
  • Який штраф може бути в разі нереєстрації адреси нової торгової точки?
    Під час податкової перевірки виявлено, що в чеку РРО адреса торговельної точки вказана правильно, але до податкової служби інформацію про таку нову торгову точку не подали (у формах №20-ОПП, №1-РРО). Який штраф загрожує?
    26.02.202477
  • Яка відповідальність за сплату ПДФО не за місцем роботи підрозділу?
    Підприємство зареєстровано в Києві, а діяльність веде в Броварах. Сплачує ПДФО та подає звітність за місцем реєстрації – у Києві. Які можуть бути наслідки цього?
    06.02.20249143
  • Штрафну санкцію минулих періодів визнали частково: відображення в обліку
    Підприємство-перевізник, платник податку на прибуток, виставило штрафну санкцію за простій підприємству-замовнику у липні 2019 р. відповідно до умов договору, визнавши дохід на суму 245978 грн. Підприємство - замовник не визнало штраф. У грудні 2019 р. підприємство подало позов до суду. У червні 2020 р. суд задовольнив позов частково, у сумі 167729 грн. Як відобразити цю операцію в обліку? Чи можливо провести виправлення у 2023 році?
    17.01.202489
  • Як розподілити відповідальність та підписання касових документів, якщо директор часто відсутній?
    На фірмі є директор, бухгалтер (який за 2-3 місяці буде переведений на посаду фіндиректора) та касир. Директор часто буває у відрядженні за кордоном. Як розподілити обов’язки підписання касових документів? На підприємстві є факсиміле, чи не заборонео його використання на касових документах?
    12.10.2023702