• Посилання скопійовано

Підприємці у сфері торгівлі зобов'язані вести облік товарних запасів

На момент перевірки підприємець на загальній системі втратив Книгу обліку доходів та витрат (первинні документи збереглися). Які санкції в такому разі можуть бути застосовані до нього? Чи можуть в такому випадку застосовувати санкції згідно зі ст. 20 Закону про РРО?

Обов’язковість ведення та зберігання Книги обліку передбачена пп. 177.10 ПКУ та пп.44.1 ПКУ. дії підприємця в разі втрати Книги обліку та терміни, встановлені для її відновлення встановлено вище. Звичайно, в разі наявності первинних докуентів це зробити простіше. Відповідальність за відсутність Книги обліку встановлена пп. 121.1 ПКУ. Щодо можливості застосування санкцій згідно із ст. 20 Закону про РРО. На нашу думку це більш ніж ймовірно, оскільки такі прецеденти були, навіть по відношенню до платників єдиного податку, яких було звільнено від обов’язку ведення обліку товарів. Вимоги Закону про РРО поширюється на усіх суб'єктів господарювання які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Отже якщо підприємець займається торгівлею, то він попадає під дію Закону про РРО. Згідно із част.12 ст. 3 цього Закону суб'єкти господарювання у сфері торгівлі зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку. Виняток ця норма робить тільки для підприємців, правила оподаткування яких не передбачають ведення такого обліку. Як наприклад, спрощена ситема оподаткування для підприємців. Ця ж вимога і цей же виняток продубльована в останній редакції статті 6 Закону про РРО. Там же, доречі, підкреслено, що, власне, бухгалтерський облік згідно з ПСБО зобов’язані вести тільки юридичні особи, а облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством. Що стосується ж підприємців на загальній системі, то їх зобов’язує вести облік товарів Податковий кодекс (п.44.1, пп. 177.10 ПКУ) (детальніше щодо ведення Книги обліку та зазначення в ній даних щодо товарів в першій консультації).

Отже, як бачимо, Закон про РРО поширюється на підприємців на загальній системі і вимагає від них не просто наявності прихідних документів на товари, а власне обіліку руху цих товарів – і надходження і реалізації. Отже при втраті Книги обіліку, а саме, при відсутності належним чином заповненої Книги під час перевірки податковими органами до підприємця, можуть бути застосовані санкції згідно зі ст. 20 Закону про РРО - у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катеринец Наталья

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»