Запитання: Підприємство звернулося до суду про стягнення заборгованості за надання послуг. Суд виніс рішення на користь підприємства, тож боржник повинен сплатити суми боргу та пені за порушення строків оплати поставленого товару, інфляційні витрати, судовий збір і вартість послуг адвоката. Як відобразити ці суми в бухгалтерському і податковому обліку? В який момент це потрібно зробити: чекати на сплату від покупця чи ні?
Відповідь:
Стосовно заборгованості за надання послуг, то вона визнається в обліку продавця (надавача послуг) на дату оформлення документу про їх надання замовнику (як правило, таким документом буває акт прийому-передачі). Одночасно визнається в бухгалтерському обліку і дохід від надання таких послуг. В податковому обліку платника податку на прибуток цей дохід враховується при визначенні об’єкту оподаткування без будь-яких коригувань.
Отже, рішення суду про стягнення такої заборгованості в боржника не призведе до нового визнання цієї заборгованості або доходу, так само, як і факт надходження оплати від боржника.
Якщо ж такий документ (акт) не було своєчасно оформлено, і саме тому особа, яка послуги отримала, відмовлялася здійснювати оплату і для визнання факту надання послуг і наявності заборгованості знадобилося рішення суду, то такий дохід і заборгованість відображаються в бухгалтерському обліку за датою прийняття відповідного рішення судом.
Так само, якщо підприємство – надавач послуг перебуває на спрощеній системі оподаткування 3 групи, то дохід в податковому обліку (на відміну від бухгалтерського) він визнаватиме за фактом надходження оплати від боржника.
А ось щодо санкцій, які боржник сплачуватиме за рішенням суду, ситуація інша. Обов'язок з їх погашення виникає в боржника саме на підставі рішення суду, так само й право на отримання цих сум у підприємства-надавача послуг.
Отже, в бухгалтерському обліку підприємства такі суми потраплять до інших доходів одночасно із визнанням дебіторської заборгованості: Дт 377 Кт 715. При цьому деякі з санкцій підприємство вже відобразило за фактом понесення у складі витрат – це витрати на судовий збір та вартість послуг адвоката. Тобто, фактично об’єкт оподаткування податком на прибуток збільшать суми пені та погашення інфляційних витрат.
Якщо ж підприємство є платником єдиного податку, то в податковому обліку дохід від усіх таких санкцій він визнає за фактом їх оплати боржником.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити