• Посилання скопійовано

Чи буде штраф за донарахування ЄСВ до мінімального розміру за минулі періоди?

Чи застосовуються штрафні санкції у разі донарахування ЄСВ до мінімального розміру внеску у жовтні за травень (у травні працівники отримували допомогу по частковому безробіттю та заробітну плату за фактично відпрацьований час, яка є менше "мінімалки")?

Доплата ЄСВ до мінімального

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), і ставки ЄСВ.

Дане правило не працює, зокрема, у таких ситуаціях:

  • фізична особа працює у роботодавця не за основним місцем;
  • нарахування винагороди за договорами цивільно-правового характеру (ЦПХ);
  • нарахування заробітної плати особі з інвалідністю;
  • найманий працівник перебував в трудових відносинах не повний календарний місяць (наприклад місяць звільнення або прийняття).

Що ж до часткового простою, то якщо сума заробітної плати за фактичний час менше мінімальної, то ЄСВ нараховується на розмір мінімальної зарплати, установлений законом на місяць, за який отримано дохід.

Виключенням може бути лише випадок коли простій триває цілий місяць і працівник в поточному місяці немає заробітку.

При цьому, допомога по частковому безробіттю відноситься до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці. Враховуючи зазначене, сума допомоги по частковому безробіттю, яка перераховується роботодавцям – підприємствам Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття для виплати застрахованим особам, не включається до бази нарахування ЄВ (п. 3.2 розд. ІІІ  Інструкції №5). Тобто це не нове правило, а яке діяло давно.

Отже, якщо у травні заробітна плата за фактично відпрацьований час була меншою за мінімальну заробітну плату за місяць, то підприємство мало б донарахувати ЄСВ на розмір різниці з кодом типу нарахування «13».

 

Виправлення помилки

Для виправлення помилки щодо недонарахування ЄСВ до рівня мінімального за минулі періоди потрібно застосовувати код типу нарахування 2, крім випадку донарахування ЄСВ на перехідні лікарняні.

За п. 9 розд. IV Порядку №435, код типу нарахування "2" - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно донараховано суму єдиного внеску.

 

Відповідальність

Як передбачено п. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ, податковий орган в даному випадку може застосувати до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:

  • за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;
  • за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску - штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;

Разом з цим, як зазначають податківці, згідно з пп. 9-11.1 розд. VIII Закону про ЄСВ тимчасово штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ не застосовуються за наступні порушення, вчинені щодо періодів з 01 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
  • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом про ЄСВ, до контролюючих органів.

Крім того, протягом періодів з 01 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню (п. 9-11.2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ).

Однак, як видно звільнення не поширюється на штрафні санкції за донарахування суми ЄСВ. Тому, на жаль, при донарахуванні ЄСВ до розміру мінімального внеску за минулі періоди буде застосовуватись передбачена відповідальність (враховуючи, що донарахування здійснюються за травень у жовтні, то штраф складе 50% донарахованої суми ЄСВ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 120
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202480
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3273