• Посилання скопійовано

Здавання нерухомості в оренду: які штрафи загрожують «єдиннику» ІІ групи?

До якої відповідальності може бути притягнено ФОПа на ІІ групі ЄП, якщо він маючи вид діяльності за КВЕД 68.20, надасть в оренду нерухоме майно (нежитлове приміщення) ФОПу на ІІІ групі ЄП, загальною площею 50 кв.м як фізособа - не суб'єктом господарювання?

Відповідно до пп. 2 пп. 291.4 ПКУ до платників ЄП ІІ групи відносить ФОП, у яких протягом календарного року одночасно працює не більше 10 осіб і обсяг їх доходу за рік не перевищує 1,5 млн грн. При цьому вони можуть, зокрема, надавати послуги лише платникам єдиного податку та/або населенню.

Тобто виходить, що в ФОП на ЄП ІІ групи може надавати в оренду нерухоме майно але обмеженому колу осіб, оскільки оренда це послуга згідно з пп. 14.1.203 ПКУ та лише лімітовану кількість квадратних метрів, зокрема, на нежитлові приміщення (магазини, підвали, склади, місця на ринках, офіси) до 300 кв. м., яке розташоване на земельній ділянці не більше 0.2 га. 

ФОП платник ЄП на ІІ групі може здавати в оренду та суборенду нерухомість, яка є його власністю. Для цього потрібно зареєструвати код КВЕД 68.20 «Надання в оренду та експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна».

Нормами чинного законодавства не передбачено обмежень щодо надання в оренду власного нерухомого майна фізичними особами, які зареєстровані суб'єктами господарювання.

Отже, фізичні особи - підприємці можуть надавати власне майно в оренду за умови, що здавання в оренду нерухомого майна такою фізичною особою не здійснюється в межах підприємницької діяльності платника єдиного податку. Тобто фізособа має обрати варіант оподаткування своїх доходів від надання майна в оренду – або єдиним податком в межах господарської діяльності, або на загальних умовах поза межами господарської діяльності. На загальних умовах оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) здійснюється відповідно до пп. 170.1 ПКУ. Цей вибір реалізується при підписанні договору оренди – або від імені ФОП, або від імені фізособи.

Договір оренди нерухомого майна укладається в письмовій формі (ст. 284, 286 ГКУ) з ФОП на ЄП ІІІ групи, де слід зазначити всі умови: адресу об'єкта, його вартість, можливість користуватися земельною ділянкою, на якій розташоване приміщення (ч. 2 ст. 796 ЦКУ), строк дії договору, вартість оренди та строки її сплати (вона має підтверджуватися актами), яка сторона займатиметься ремонтом приміщення. При укладанні договору обов'язково потрібно взяти в орендаря копії документів, що підтверджують його статус підприємця на единому податку. Підтверджуючим документом про сплату оренди може бути  розписка про отримання коштів – при готівковому розрахунку або виписка з банку – при безготівковому розрахунку. 

Оподатковується такий дохід за ставкою ЄП для платників другої групи, яка встановлена у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пп.293.1 ПКУ). 

У разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання платники ЄП зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів відповідно до ч. 5 пп. 298.2.3  ПКУ з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.

Згідно з п. 299.11  ПКУ у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником ЄП вимог, установлених главою 1 розділу XIV ПКУ «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності», анулювання реєстрації платника ЄП проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено порушення.

Отже, платники ЄП на ІІ групі несуть відповідальність за порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування. Відповідальність контрагентів за здійснення господарської діяльності з такими платниками чинним законодавством не передбачено.

В даному випадку порушень немає, тому що орендар теж є платником єдиного податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 121
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202481
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3273