• Посилання скопійовано

Несвоєчасно зареєстрували податкову накладну: чи буде штраф?

15.02.2018 р. складено ПН з помилковою датою - 15.02.2017 р. Від помилкової дати немає відповідної операції постачання. У квітні 2018 р. до помилкової ПН складено РК та нову ПН від 15.02.2018 р. Чи буде штраф за несвоєчасную реєстрацію помилкової ПН від 15.02.2017 р.?

У індивідуальній податковій консультації від 25.04.2018 р. №1855/6/99-99-12-02-01-15/ІПК податківці розглянули ситуацію, коли суб’єкт господарювання помилково зареєстрував податкову накладну, при цьому порушивши терміни реєстрації.

Податківці нагадали, що податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у постачальника товарів/послуг, визначених відповідно до п. 187.1 ПКУ.

Якщо податкова накладна була складена з неправильною датою, вона визнається помилковою та підлягає сторнуванню шляхом складання РК до неї, з подальшим складанням нової ПН з правильною датою. Детальніше тут>>

Зверніть увагу! Оскільки податківцями було затверджено перелік причин для коригування, єдина причина коригування з якою можна скласти РК до помилкової податкової накладної є «повернення товару або авансових платежів».

На думку податківців, якщо така помилкова накладна була зареєстрована з порушенням термінів (наприклад, помилково вказали минулий місяць чи рік), то незважаючи на статус «зайво складеної» накладної, до платника податків однаково будуть застосовуватись штрафні санкції за п. 120-1 ПКУ.

Грунтується така фіскальна позиція податківців на тому, що ст. 120-1 ПКУ не визначено виключень щодо застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН, у тому числі тих, які після їх реєстрації визнаються як зайво складені.

Таку ж позицію податківців ми прокоментували тут>>

Нагадаємо, що помилкові ПН та РК до них не підлягають відображенню в декларації з ПДВ. Про це читайте тут>>

Ми пропонуємо такі аргументи проти застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію помилкових податкових накладних.

Відповідно до п. 120-1.1 ПКУ порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого п. 201.10 ПКУ, для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192 та ст. 201 ПКУ покладено обов’язок щодо такої реєстрації, спричиняє накладання штрафів.

Для здійснення якої дії передбачений строк  у п. 201.10 ПКУ? Відповідно до п. 201.10 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Отже, обов’язок  щодо складання, реєстрації ПН покладається на платника ПДВ лише при здійсненні операції з постачання товарів/послуг. Якщо такої операції постачання не було здійснено, то цей обов’язок теж не виникає. Тобто платник ПДВ не мав обов’язку щодо реєстрації помилкової ПН/РК та надання її покупцю.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Реєстрація помилкової ПН не передбачена законодавством. Далі, оскільки такий примус робити те, щодо чого не встановлено обов’язку, заборонений Конституцією, то і застосування штрафу за такі дії теж є неправомірним. Штраф застосовується лише за невиконання дій, які є обов’язком.

Аналогічні аргументи будуть щодо штрафів за несвоєчасну реєстрацію РК до ПН, адже ст. 192 ПКУ теж встановлює обов’язок реєстрації тільки тих РК, що складаються при настанні подій, передбачених ст. 192 ПКУ (перегляд цін після постачання, повернення товару чи передплати тощо). Якщо такі події не настають, обов’язку щодо реєстрації РК теж немає. Але платник ПДВ має право виправити помилки за допомогою РК.

За умовами запитання, правильну податкову накладну потрібно було скласти 15.02.2018 р. Якщо вона зареєстрована в квітні 2018 р., то термін прострочення її реєстрації слід рахувати від дати 28.02.2018 р. – кінцевого строку її реєстрації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 121
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202481
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3273