Запитання: Податківці склали акт камеральної перевірки за період з 10.2015 р. до 03.2016 р. і нарахували підприємству штрафи за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН. Запрошують прийти в Податкову і підписати й забрати акт. Чи діє тут мораторій на проведення перевірок (у напідприємстава обсяг доходу за попередній календарний рік менше, ніж 20 млн грн)? А якщо акт буде підписано, то як сплачувати цей штраф? Чи потрібно спершу дочекатися податкового повідомлення-рішення?
Відповідь:
Податковий орган при складенні актів про результати камеральної перевірки даних податкового звітності з ПДВ та даних Єдиного реєстру податкових накладних за певний період посилаються на такі приписи ПКУ як — пп. 20.1.4, п. 57.2, п. 200.10 ПКУ, яка проведена та результати якої складено в порядку ст. 76 глави 8 розділу ІІ Кодексу.
При цьому по тексту акту зазначено, що перевіркою встановлено (відповідно до п. 201.10 ПКУ) порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до них в ЄРПН, із зазначенням дати складення ПН/РК, дати реєстрації в ЄРПН, код ЄДРПОУ та назва контрагента, сума ПДВ, зазначена в ПН чи РК, а також кількість днів порушення термінів реєстрації.
Таким чином, звертаємо увагу на те, що в акті не вказують на суму штрафу, яка має бути нарахована за усіма такими ПН/РК, дані про які внесено до ЄРПН з порушенням термінів реєстрації.
Оскільки в самому акті є посилання на ст. 76 ПКУ, то нагадаємо, що порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Так відповідно до п. 86.2 ПКУ за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Далі, у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки) (п. 86.7 ПКУ).
Наступним кроком податкового органу є складення повідомлення-рішення (з врахуванням строків розгляду заперечень до акту камеральної перевірки) порядку, встановленому п. 86.8 ПКУ.
Таким чином, слід дійти наступних висновків:
1. акт камеральної перевірки або вручається платнику податків (для цього за умовами запитання, платника податків запрошено до податкового органу), або надсилається на податкову адресу. При цьому, такий платник має або підписати акт, або відмовитись від підпису. Проте, слід розуміти, що факт відмови від підписання акту камеральної перевірки не позбавляє обов'язку сплати штрафну санкцію, розраховану податковим органом відповідно до п. 120-1.1 ПКУ за порушення термінів реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
2. камеральна перевірка даних податкового звітності з ПДВ та даних Єдиного реєстру податкових накладних за певний період проводиться з підстав, вказаних пп. 20.1.4, п. 57.2, п. 200.10 ПКУ. При цьому, мораторій на перевірки (п. 3 розділу II. Прикінцеві положення Закону України від 28.12.2014 р.№71-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”) не стосується перевірок, які проведені з 1 січня 2015 року стосуються дотримання норм законодавства з питань відшкодування податку на додану вартість. Тому, оскільки ст. 200 ПКУ стосується Порядку визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, формально послатись на дію мораторію по камеральних перевірках звітності з ПДВ тут дуже складно.
3. Платник податків, який за умовами запитання такі отримує акт камеральної перевірки (особисто чи через пошту) має дочекатись податкового повідомлення-рішення, де буде вказана сума за усіма ПН/РК, внесеними до ЄРПН з порушенням термінів та сплатити цю суму (або списати її за рахунок суми переплати з ПДВ).