• Посилання скопійовано

За яким курсом перераховувати валюту у гривні в пункті обміну валют під час фактичної перевірки?

На момент фактичної податкової перевірки пункту обміну валют (належить небанківській фінансовій установі) наявні кошти в іноземній валюті для визначення еквівалента у гривні перераховуються у гривню за курсом Нацбанку чи береться якийсь інший курс?

Порядок та особливості проведення валютно-обмінних операцій регламентований розділом ІІІ Положення №2.

Зокрема, відповідно до пп. 21 розділу ІІІ Положення №2 небанківські установи зобов’язані вести реєстри купленої та/або проданої готівкової іноземної валюти (додаток 3 до Положення №2) у вигляді паперового або електронного документа. Небанківські установи зобов’язані відображати в цих реєстрах здійснені операції з купівлі та/або продажу готівкової іноземної валюти. Ці реєстри зберігаються в документах дня.

Виходячи з форми цього реєстру, у графі 5 слід зазначати комерційний курс, за яким фактично була куплена або продана валюта, а сума гривень у графі 6 повинна відповідати фактичній сумі, прийнятій від клієнта або виданій клієнту згідно касового документа, номер якого наводиться у графі 7 реєстру. Цей реєстр відображає фактичні доходи або витрати від купівлі-продажу валюти за комерційним курсом.

Далі, згідно з пп. 22 розділу ІІІ Положення №2 небанківська установа, її відокремлений підрозділ, пункт обміну валюти небанківської установи засобами програмно-технічного комплексу щоденно ведуть звітну довідку про касові обороти за день і залишки цінностей (додаток 4 до Положення №2). Касир каси небанківської установи, її відокремленого підрозділу, пункту обміну валюти небанківської установи на момент проведення перевірки роздруковує зазначену довідку і надає уповноваженим працівникам Нацбанку, що здійснюють перевірки з питань дотримання валютного законодавства. Кошти готівки іноземної валюти та/або гривень, наявні в касі на момент перевірки, повинні відповідати сумам, зазначеним у вказаній довідці. Ця довідка зберігається в документах дня.

З форми цієї довідки бачимо, що у ній наводяться тільки валютні обороти та залишки, без перерахування у гривню.

Небанківські фінансові установи, які ведуть діяльність пукнтів обміну валют, ведуть бухоблік та складають фінансову звітність за МСФЗ – відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку №419, оскільки їх вид діяльності належить до КВЕД 66.12 (допоміжна діяльність у сферах фінансових послуг і страхування (розділ 66 КВЕД ДК 009:2010), за винятком допоміжної діяльності у сфері страхування та пенсійного забезпечення (група 66.2 КВЕД ДК 009:2010).

Зокрема, відповідно до пп. 23 МСФЗ 21 «Вплив змін валютних курсів» на кінець кожного звітного періоду монетарні статті в іноземній валюті слід переводити, застосовуючи курс «спот» на кінець звітного періоду. Курс «спот» – це валютний курс у разі негайної купівлі-продажу валюти. МСФЗ 21 не містить посилань на офіційний курс центрального банку країни, у валюті якої складається звітність.

Аналог цього правила міститься у пп. 7 НП(С)БО 21: на кожну дату балансу монетарністатті в іноземній валюті відображаються з використаннямвалютного курсу на кінець дня дати балансу. НП(С)БО 21 вже містить визначення валютного курсу: валютний курс - це установлений Національним банком України офіційнийвалютний курс грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни.

Тож на нашу думку, на момент фактичної перевірки пункту обміну валют наявні кошти в іноземній валюті для визначення їх еквівалента у гривні перераховуються у гривню за курсом Нацбанку. Це буде балансова вартість цієї валюти на момент перевірки. Різниця між офіційним курсом Нацбанку та комерційними курсами купівлі-продажу валюти являє собою операційні доходи та витрати небанківської установи від діяльності з обміну валют.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Списання сировини за середніми нормами: як обґрунтувати перед ДПС?
    Підприємство виготовляє продукцію, яка відрізняється вагою через застосування різних матеріалів, які мають різну плотність.Тому норми витрат сировини розраховано за середнім і списували сировину за нормами. Під час перевірки ДПС хоче порівняти фактичну вагу з нормою за попередні роки, цієї продукції на складі немає, а підприємство не вело підрахунок фактичної ваги, оскільки це фізично неможливо через змішування матеріалів. Як тепер обґрунтувати це перед ДПС?
    28.04.2025626
  • Чи діє мораторій на проведення податкових перевірок у період дії ВС з 01.01.2025 року?
    Мораторій діє на документальні перевірки платників, податковою адресою яких є ТОТ та на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які розташовані ТОТ
    27.03.202518
  • Порядок проведення камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку
    Камеральні перевірки податкових декларацій або уточнюючих розрахунків проводяться ДПС протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання
    24.03.2025366
  • Які строки проведення планових перевірок та нарахування штрафів діють у 2025 році?
    На підприємстві пройшла планова виїзна документальна перевірка за період 01.07.2019 р. до 30.06.2024 р. У квітні 2020 р. знайшли порушення, зняли податковий кредит в розмірі 273600 грн і нарахували штрафні санкції 25% 68400 грн. За який період податкова має право проводити комплексні перевірки? Чи мали право зняти податковий кредит за квітень 2020 р.? Який термін нарахування штрафних санкцій – 1095 днів чи більше?
    18.02.20252 935
  • Оформлення результату робіт з гіг-спеціалістом
    Чи буде податкова при перевірках вимагати первинний документ - акт між компанією і гіг-спеціалістом, оскільки Мінцифри це не регулює і профільним Законом №1667 не передбачено, але і не заборонено?
    23.11.2023752