• Посилання скопійовано

Аудит фінзвітності політичної партії: хто робить?

Чи є зовнішній незалежний фінаудит звітності про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінхарактеру обов'язковим видом аудиту та чи повинні даний аудит проводити лише компанії, які мають право проводити обов'язковий аудит фінзвітності? Чи може провести аудит просто аудитор чи аудиторська фірма, зареєстрована в реєстрі аудиторів, але ті, які не мають право проводити обов'язковий аудит?

Згідно з чинною нормою абз.3 ст.17 Закону про політичні партії сказано, що політична партія, яка була суб’єктом виборчого процесу на виборах Президента України, виборах народних депутатів України або брала участь у чергових чи позачергових місцевих виборах, а також політична партія, яка отримує державне фінансування, зобов’язані пройти зовнішній незалежний фінансовий аудит звітності про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру в рік, наступний за роком проведення таких виборів чи отримання державного фінансування.

Раніше до 01.01.2018 р. була норма у ст.17, відповідно до якої зовнішній незалежний фінансовий аудит проводиться аудиторською фірмою, що відповідає певним критеріям. Втім із 01.01.2018 р. ця норма була вилучена відповідно до норми у розділі X «Прикінцеві та перехідні положення» Законом про аудиторську діяльність. Замість неї у Законі про політичні партії нічого наразі не сказано.

Проте згідно із ч.12 Розділ X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про аудиторську діяльність сказано, що у разі якщо інші законодавчі акти містять правила, положення щодо здійснення обов'язкового аудиту, для визначення вимог до суб'єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності, застосовуються правила та положення, визначені виключно Законом про аудиторську діяльність.

Положення цього пункту поширюється також на проведення зовнішнього незалежного фінансового аудиту звітності про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії.

Таким чином, вважаємо, що незважаючи на те, що у самому Законі про політичні партії прямо не згадується вислів «обов’язковий аудит», із системного прочитання вищевказаних норм виходить, що зовнішній незалежний фінансовий аудит політичних партій мають проводити ті аудиторські фірми, які згідно із Законом про аудиторську діяльність мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності.

 

На замітку!

Відповідно до ст. 23 Закону про аудиторську діяльність, існують певні вимоги до внутрішньої організації суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності. Вони приписані у цій же нормі.

А відповідно до ч. 4 ст. 21 цього Закону в окремих розділах Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності містяться певні відомості про суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності та обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.

 

Оскільки будь-яких роз’яснень із цього приводу немає, радимо також звернутися до НАЗК.

До речі, 13 січня Президент України Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції"  від 29.10.2019 р. №2336. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Втім поки що самого тексту Закону немає. Є лише текст до законопроекту до другого читання (див. тут).

Відповідно до цього тексту вносяться зміни до ст. 17 «Фінансова звітність політичної партії» Закону про політичні партії. Так, згідно із законопроектом до другого читання вже чітко буде прописано, що зовнішній незалежний аудит фінансової звітності політичної партії можуть проводити лише аудиторські фірми, які згідно із Законом «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Калашян Катерина

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Коли можна знищити документи, якщо остання перевірка була у 2011 році?
    Компанія проходила податкову перевірку востаннє у 2011 році. Усі документи здаються на зберігання до архіву згідно з договором з архівною компанією. Станом на 01.01.2026 року документи за які періоди мають зберігатись в архіві, а які вже можуть бути передані на знищення? Які строки зберігання електронних документів?
    12.03.2026189
  • Строки податкових перевірок у 2026 році: межі давності та «заморожені» періоди
    Наше підприємство (платник податку на прибуток) складає план оцінки податкових ризиків на майбутнє. Нас цікавить перспектива проведення планових перевірок у 2026 році. Чи діє зараз стандартне правило «трьох років» (1095 днів)? Чи правда, що через карантин та воєнний стан податківці у 2026 році зможуть перевіряти документи за 2019 або 2020 роки, оскільки строки давності були зупинені? Як правильно розрахувати цей період, щоб зрозуміти, які роки вже «закриті»?
    16.02.20262 8524
  • Оскарження фактичної перевірки: вручення наказу неуповноваженій особі
    ФОП має магазин роздрібної торгівлі. Під час його відсутності до магазину завітали податківці з метою проведення фактичної перевірки. Оскільки ФОПа на місці не було, наказ та направлення на перевірку вони вручили адміністратору магазину, який підписав документи. Нюанс у тому, що цей адміністратор офіційно працевлаштований в іншому ТОВ (яке є партнером ФОПа), а не у ФОПа, і він не здійснює розрахункових операцій через його РРО. За результатами перевірки ФОПу нарахували значні штрафи. Чи може він оскаржити результати такої перевірки на підставі того, що наказ вручено неналежній особі?
    02.02.202680
  • Коли новостворене підприємство стає "середнім" і з якого року аудит є обов’язковим?
    Підприємство створено у 2023 р. За фінзвітністю за 2023 рік - мікропідприємство. За підсумками 2024 року досягло критеріїв "середнього" за двома показниками. Якщо у 2025 році також відповідатиме критеріям "середнього", чи виникне обов’язок обов’язкового аудиту вже за 2025 рік?
    22.01.2026920
  • Доступ податківців до 1С під час перевірки
    Чи зобов’язаний платник податків під час документальної/фактичної податкової перевірки надавати посадовим особам ДПС повний доступ (логін/пароль) до облікової програми 1С (інформаційної бази), чи достатньо надати на вимогу перевіряючих первинні документи, регістри та звітність у паперовій або електронній формі?
    22.01.2026209