Загалом, порядок паювання земель у відповідності до земельного законодавства визначено: ст. 25, а також пп. 8, 9, 14-17 Перехідних положень ЗКУ, Законом від 05.06.2003 р №899-IV , постановою КМУ "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" від 04.02.2004 р. №122 тощо.
Згідно з Указом Президента від 08.08.1995 р. №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» земельна частка (пай) визначається у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).
При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними. Розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах визначаються виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства.
Указом Президента «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» від 03.12.1999 р. №1529/99 запроваджений спрощений порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) та майнового паю органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону №899 основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) держадміністрацією.
Щодо оренди земельної частки (паю), то такий договір оформлюється згідно з формою Типового договору оренди земельної частки (паю) затверджено наказом Держкомітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000 р. №5.
Отже, з огляду на саму форму договору, оренда земельної частки (паю) передбачає процедуру реєстрації договору як внесення запису про такий договір оренди паю як відповідний запис у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) сільської, селищної, міської ради.
При цьому, договори оренди земельної частки (паю) не підлягають державній реєстрації та не вноситься до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень — не наведені у переліку ст. 4 Закону від 01.07.2004 р №1952-IV “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити