• Посилання скопійовано

Договір цивільно-правового характеру з водієм авто на підриємстві: особливості укладання

Підприємство хоче взяти в оренду авто та планує найняти водія (фізособу) за договором ЦПХ (договір про надання послуг водія автотранпорту). Чи є якісь особливості складання договору? Який максимальний термін можна вказати в договорі про надання такого виду послуг? Які податки виникнуть для підприємства? Які документи має надати водій?

Оскільки у планах найняти водія за договором ЦПХ, то правовідносини між замовником та фізособою, як виконавцем, регулює глава 63 ЦКУ, де йдеться про надання послуг на замовлення. 

Особливості складання цього договору полягають в наступному:

• згідно з статтею 208 ЦКУ цей договір укладають у письмовій формі;

• договір ЦПХ укладається з метою досягнення певних результатів. За договором про надання послуг виконавець надає послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності (ст. 901 ЦКУ). Додатково порадимо у договорах ЦПХ не використовувати формулювання на зразок «прийняти на посаду водія», тощо, щоб такий договір не було визнано трудовим. Максимально детально слід прописувати предмет договору (не лінуватись перелічити конкретні види послуг);

• факт надання послуги фіксують у відповідному акті прийому-передачі наданих послуг;

• строк дії договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін (ст. 905 ЦКУ). У цьому зв’язку радимо укладаючи договір ЦПХ, не допускати ситуацій, коли після закінчення строку договору фізична особа продовжує надавати послуги чи виконувати роботи. Слід стежити за тим, щоб було подовжено договір або укладено новий вчасно;

• розмір винагороди за договором встановлюється за домовленістю сторін, вона не обмежена ні мінімальними, ні максимальними розмірами (ст. 903 ЦКУ). Тому укладаючи договір ЦПХ, варто уникати висловів на кшталт «оплата праці», «заробітна плата», ні в якому разі не посилайтеся на норми КЗпП у частині визначення розміру винагороди тощо. Щомісячна виплата винагороди за надані послуги також може викликати сумніви щодо цивільно-правового характеру угоди, тому стежте за тим, щоб розмір винагороди було обґрунтовано відповідними документами (замовлення, кошториси, акти);

• збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг, відшкодовує виконавець у разі його вини у повному обсязі (ч. 1 ст. 906 ЦКУ). У договорі сторони можуть обумовити порядок відшкодування шкоди, розмір санкцій за порушення умов договору;

• умови виконання договору забезпечує сам виконавець або сторони договору спільно в порядку, передбаченому самим договором. Виконавець за договором про надання послуг повинен надати послугу особисто (ч. 1 ст. 902 ЦКУ), але у випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору на іншу особу (ч. 2 ст. 902 ЦКУ). Незалежно від того, хто надає послуги, відповідальним перед замовником залишається виконавець.

Для укладання договору фізособа має зазначити в ньому ПІБ, номер картки платника податків (ІПН), адресу та паспортні дані. Якщо фізособа має статус підприємця і надає послуги водія у межах власної підприємницької діяльності, то це треба зазначити в договорі і бажано отримати від такого підприємця витяг з Державного реєстру фізосіб – підприємців та/або витяг з реєстру платників єдиного податку. У разі, якщо оплата відбуватиметься на рахунок фізособи в банку, в договорі зазначаються і реквізити такого рахунку. Звісно, що така фізособа повинна мати і посвідчення водія відповідної категорії. 

Ну і нарешті, відносно оподаткування винагороди за договором ЦПХ. Замовник (підприємство) на суму винагороди за договором ЦПХ нараховує 34,7% ЄСВ, незалежно від того який йому присвоєно клас професійного ризику. Із суми винагороди потрібно утримати ЄСВ за спеціальною ставкою для цього випадку (2,6%), військовий збір (1,5%) та ПДФО в залежності від суми нарахованої винагороди за ставкою 15 або 20%.  Якщо ж фізособа є підприємцем, то, незалежно від системи оподаткування, на якій вона перебуває, сплачувати ані ЄСВ, ані ПДФО, ані військовий збір з суми її винагороди не потрібно (в разі надання фізособою документів, які підтверджують її підприємницький статус).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 165
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291