Запитання: Ми ТОВ (загальна система оподаткування) хочемо дати товар під реалізацію ФОП (єдиний податок 2група). Яким договором згідно законодавства нам оформити цю операцію? Ціну ФОП буде встановлювати сам і винагородою його буде націнка. Чи виникають у ТОВ податкові зобов"язання в момент передачі товару, як по договору комісії? Чи може ФОП (2 група) взяти товар на безоплатне відповідальне зберігання у ТОВ?
Відповідь: Передати товар на реалізацію приватному підприємцю юридична особа може тільки шляхом укладання з ним договору комісії.
Зараз для податкового законодавства абсолютно байдуже, що комісіонер отримує тільки право розпоряджатися товаром, а право власності на комісійний товар як і раніше залишається за комітентом. У пп. «е» пп. 14.1.191 ст. 14 ПКУ до поставки товарів прирівнюється та їх передача в рамках договору, за яким виплачується комісійна винагорода за продаж чи придбання (як і у Вашому випадку). А це означає, що операції з поставки товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування ПДВ (пп. «а» п. 185.1 ст. 185 ПКУ) за ставкою 20%. При цьому, як випливає зі змісту п. 189.4 ст. 189 ПКУ, податкові зобов'язання слід сформувати за «правилом першої події». Іншими словами, у разі укладення договору комісії на продаж товару податкові зобов'язання у комітента сформується на дату відвантаження товару (п. 187.1 ст. 187 ПКУ).
Щоб правильно визначити базу оподаткування операцій з передачі товарів у межах договорів комісії, слід керуватися правилами, встановленими ст. 188 ПКУ.
Можливі випадки, коли комісіонер, діючи в інтересах комітента, може продати товар за ціною вищою, ніж це передбачено в договорі, оскільки, відповідно до вимог ст. 1014 ЦКУ, комісіонер не просто може, він зобов'язаний вчиняти правочини на умовах, найбільш вигідних для комітента. У такому випадку і комісіонеру, і комітенту доведеться відкоригувати податкові зобов'язання з ПДВ. Фіскальні органи небезпідставно вважають, що додатково отримана вигода в таких випадках належить саме комітенту. А значить, у відповідності зі ст. 1022 ЦКУ, комісіонер, який продав товар покупцеві за «завищеною» ціною, повинен представити комітентові звіт і передати йому все одержане за договором комісії. Таким чином, на дату поставки товарів комісіонеру у комітента, тобто у Вас, виникнуть податкові зобов'язання, Ви виписуєте податкову накладну та реєструєте її відповідним чином. Потім, на дату отримання звіту від комісіонера (у звіті має бути зазначено, що товар проданий за ціною, що перевищує ціну поставки), комітент збільшить суму податкових зобов'язань.
Відносно останнього запитання, то взяти на відповідальне зберігання товар можливо, але тоді підприємець не буде мати можливість його реалізовувати (у нього на це немає юридичних підстав, він може його тільки зберігати). А наскільки ми зрозуміли, мета передачі товару, його подальша реалізація.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити