На відміну від трудового договору відносини за договором цивільно-правового характеру не є відносинами між працівником та роботодавцем. Сторонами цивільно–правового договору виступають замовник та виконавець, а всі дії за договором регламентуються ЦКУ.
Відповідно до ст. 901 ЦКУ, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 903 ЦКУ визначено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Отже, на відміну від трудового договору винагорода за цивільно-правовим договором встановлюється виключно за згодою сторін. Законодавством не передбачені обмеження в частині мінімального або максимального розміру винагороди. Строк виплати винагороди оговорюється в договорі. А сама винагорода виплачується після закінчення терміну договору та підписання акту виконаних робіт. Проте, якщо виконання робіт потребує тривалого терміну, допускається складання проміжних актів та виплата частини винагороди.
Тобто зазвичай у разі укладення договору про надання послуг фіксується загальний підсумковий розмір винагороди, який може бути виплачений поетапно або в кінці строку.
Водночас, встановлення суми винагороди в залежності від кількості годин є ознакою трудового договору, оскільки саме ст. 97 КЗпП встановлено, що оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Тому укладаючи договір ЦПХ, бажано цього не робити, а встановлювати кінцеву підсумкову суму винагороди або ж зазначати суму винагороди за місяць, декаду тощо, якщо договір послуг має свої особливості ї є довготривалим.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити