• Посилання скопійовано

Чи може юрособа укладати договір із директором?

Чи може юрособа укласти цивільно-правовий договір із фізособою - підприємцем на транспортно-експедиційні послуги, якщо підприємець та директор підприємства одна й та ж особа? Якщо так, то як підписувати акт надання послуг?

Може, якщо правильно оформити договірні відносини та відповідно підписувати первинні документи. Детальніше далі.

Законодавством не заборонено укладати цивільно-правові договори між юрособою та її найманими працівниками. Втім, у цій ситуації працівник незвичайний – директор. А він є не лише найманим працівником, а ще й представником підприємства у розумінні ЦКУ. Тоді як згідно з ч. 3 ст. 238 ЦКУ представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, установлених законом.

З даної норми права можна зробити мінімум два висновки:

  1. Директор товариства не може укладати договори між таким товариством та собою, як фізособою чи собою, як підприємцем (ФОП). Адже директор вчиняє правочин у своїх інтересах як фізособи;
  2. Директор товариства не може укладати договори з іншим товариством, в якому він також є директором. Адже директор вчиняє правочин в інтересах іншої особи (друге товариство), представником якої він одночасно є.

Певна річ, в обох випадках йдеться про неможливість підписання договорів однією й тією ж особою з обох сторін правочину. Тобто директор може уповноважити іншого працівника товариства (а якщо директор одноосібний, то тоді вже будь-яку третю особу, яка не є працівником підприємства) укласти та підписати договір між товариством та його директором як фізособою. У такому випадку ч. 3 ст. 238 ЦКУ не застосовуватиметься.

Уповноваження здійснюється шляхом видачі довіреності. При цьому юрособа може видавати просту письмову довіреність, нотаріального підтвердження не потрібно.

Втім, тут варто згадати про пп. 20.1.30 ПКУ, згідно з яким податківці мають право ініціювати визнання правочину недійсним, а отже, витрати підприємства щодо оплати послуг ФОП можуть бути під загрозою, тому радимо взяти до уваги декілька порад.

По-перше, краще зібрати загальні збори й на них визначити, що волевиявлення на укладення правочину з ФОП, який є одночасно й директором,  виходить саме від вищого органу управління юрособи — загальних зборів. Краще відразу на зборах визначити третю особу, яку буде уповноважено від підприємства підписати договір. Усе це слід задокументувати у протоколі зборів.

По-друге, довіреність третій особі, уповноваженій на підписання договору з директором, має видаватися не від імені директора, а від імені самої юрособи. 

Що стосується підписання первинних документів, то вважаємо, що для них будуть діяти поради, описані вище для укладання договорів. Тобто особу, яку уповноважено підписувати договір, слід уповноважити й підписувати первинні документи, що стосуються даного правочину.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Доплати за гіг-контрактами та оформлення результатів робіт
    Резидент Дія Сіті має укладені гіг-контракти, згідно з якими проводиться нарахування доходів виконавцям. Планується, крім винагороди за гіг-контрактом, виплачувати виконавцям додаткову винагороду або доплату. Чи обов’язково оформляти акт виконаних робіт виконавцям по гіг-контракту? Яким чином оформлюються доплати гіг-контрактникам? Яка ставка ПДФО застосовується на доплату до гіг-контракту?
    02.10.202434
  • Договір підряду: повідомлення в ТЦК та оподаткування винагороди
    ТОВ на ЄП укладає договір підряду з фізособою, чоловіком призовного віку, на надання послуг з перевезення. Чи подавати інформацію про таку фізособу в ТЦК та СП? Чи утримувати з суми винагороди за надані послуги ПДФО та ВЗ та нараховувати ЄСВ? Якщо сплачувати ЄСВ, чи буде цій фізособі нараховуватися стаж для пенсії?
    23.05.20241 248
  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021166
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 199
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219451