Може, якщо правильно оформити договірні відносини та відповідно підписувати первинні документи. Детальніше далі.
Законодавством не заборонено укладати цивільно-правові договори між юрособою та її найманими працівниками. Втім, у цій ситуації працівник незвичайний – директор. А він є не лише найманим працівником, а ще й представником підприємства у розумінні ЦКУ. Тоді як згідно з ч. 3 ст. 238 ЦКУ представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, установлених законом.
З даної норми права можна зробити мінімум два висновки:
- Директор товариства не може укладати договори між таким товариством та собою, як фізособою чи собою, як підприємцем (ФОП). Адже директор вчиняє правочин у своїх інтересах як фізособи;
- Директор товариства не може укладати договори з іншим товариством, в якому він також є директором. Адже директор вчиняє правочин в інтересах іншої особи (друге товариство), представником якої він одночасно є.
Певна річ, в обох випадках йдеться про неможливість підписання договорів однією й тією ж особою з обох сторін правочину. Тобто директор може уповноважити іншого працівника товариства (а якщо директор одноосібний, то тоді вже будь-яку третю особу, яка не є працівником підприємства) укласти та підписати договір між товариством та його директором як фізособою. У такому випадку ч. 3 ст. 238 ЦКУ не застосовуватиметься.
Уповноваження здійснюється шляхом видачі довіреності. При цьому юрособа може видавати просту письмову довіреність, нотаріального підтвердження не потрібно.
Втім, тут варто згадати про пп. 20.1.30 ПКУ, згідно з яким податківці мають право ініціювати визнання правочину недійсним, а отже, витрати підприємства щодо оплати послуг ФОП можуть бути під загрозою, тому радимо взяти до уваги декілька порад.
По-перше, краще зібрати загальні збори й на них визначити, що волевиявлення на укладення правочину з ФОП, який є одночасно й директором, виходить саме від вищого органу управління юрособи — загальних зборів. Краще відразу на зборах визначити третю особу, яку буде уповноважено від підприємства підписати договір. Усе це слід задокументувати у протоколі зборів.
По-друге, довіреність третій особі, уповноваженій на підписання договору з директором, має видаватися не від імені директора, а від імені самої юрособи.
Що стосується підписання первинних документів, то вважаємо, що для них будуть діяти поради, описані вище для укладання договорів. Тобто особу, яку уповноважено підписувати договір, слід уповноважити й підписувати первинні документи, що стосуються даного правочину.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити