• Посилання скопійовано

Аліменти можуть присуджуватись повнолітній дитині до 23 років

Донька працівника, якій виповнилось 18 р., навчається на денній формі навчання. За рішенням суду аліменти утримуються до повноліття у розмірі 30% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. На підставі яких документів можна утримувати аліменти після 18 років (батько згоден на утримання аліментів із його зарплати) і в якому розмірі?

Відповідно до ч. 1 ст. 180 Сімейного кодексу України (далі – СКУ) батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. При цьому, ст. 198 СКУ передбачено, що батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати. 

Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу (ч. 1 ст. 199 СКУ).

Увага! Право на утримання припиняється у разі припинення навчання (ч. 2 ст. 199 СКУ).

Але, в тому, що стосується утримання повнолітніх дітей, згідно із ст. 201 СКУ, можуть застосовуватися певні правила, встановленні для утримання неповнолітніх дітей. 

Зокрема, за ч. 3 ст. 199 СКУ, суми аліментів на повнолітніх дітей стягуються через суд за позовом того з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання. Розмір аліментів визначає суд і встановлює її у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. Йдеться, зокрема, про  стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина та інші обставини, що мають істотне значення. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином (ч. 1, 2 ст. 200 СКУ). 

В разі, якщо аліменти призначені на повнолітню дитину судом, підставою для стягнення таких аліментів є виконавчий лист, отриманий роботодавцем від державної виконавчої служби. Саме в цьому листі зазначається розмір аліментів і період, протягом якого вони мають сплачуватися. 

Але припустима і добровільна сплата аліментів на повнолітніх дітей, в порядку, визначеному ст. 187 СКУ

Один із батьків може подати заяву за місцем роботи про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Така заява може бути ним відкликана. На підставі такої заяви аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати. 

Що стосується розміру добровільно сплачуваних аліментів, зазначимо, що він встановлюється в цьому випадку за домовленістю сторін, але при цьому треба враховувати норми ч. 2 ст. 182 СКУ: мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Оскільки мова йде про аліменти на утримання повнолітніх дітей, то розмір аліментів на одну таку дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи. Прожитковий мінімум на 2016 рік в Україні було визначено Законом "Про Державний бюджет на 2016 рік". Згідно із ст. 7 цього Закону маємо наступний мінімальний розмір аліментів на одну повнолітню дитину у 2016 році: з січня до квітеня 413,40 грн,  з травня до листопада 435,00 грн,  у грудні 480,00 грн.

Отже, для того щоби й надалі стягувати аліменти після настання повноліття дочки працівника, роботодавцю треба мати або виконавчий лист за відповідним рішенням суду, або заяву від батька (якщо він сам бажає сплачувати такі аліменти).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241661
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202437
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024305
  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202437
  • Ставка 8,41% до лікарняних за відсутності довідки МСЕК
    Чи потрібно застосовувати ставку ЄСВ 8,41% при нарахуванні електронних лікарняних (нарахування після надання довідки), якщо на час перебування на лікарняних працівник не мав інвалідності і один з лікарняних вже перебував в статусі "готовий до сплати"?
    21.02.20241271