• Посилання скопійовано

Особливості подання звіту з ЄСВ при нарахуванні декретних

За чий рахунок нараховується ЄСВ (22 %) на суму лікарняного з вагітності та пологів (підприємства чи Фонду)? Звіт з ЄСВ одноразово заповнили на підставі лікарняного. Що відображати в інших місяцях в Таблиці 6? Коли подавати звіт до Фонду соцстрахування? Який бланк заявки розрахунку?

Нарахована допомогу з вагітності та пологів фінансується за рахунок ФСС. Тому роботодавець має подати заяву-розрахунок до відповідного територіального відділення ФСС. У цій заяві-розрахунку має міститися інформація про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. 

У графу 5 «Причина непрацездатності» зворотнього боку заяви-розрахунку вносяться цифри згідно з цифрами, визначеними у рядку "Причина непрацездатності" листка непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. №532/274/136-ос/1406.

Заява-розрахунок має бути підписана керівником та головним бухгалтером та засвідчена печаткою підприємства. 

Заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу ФСС.

Форма заяви-розрахунку затверджено постановою ФСС з ТВП від 22.12.2010 р. №26.

Звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП - звіт страхувальника по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Він подається не пізніше 20 числа наступного за звітним періодом місяця. Форма та порядок формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням затверджені постановою правління ФСС з ТВП від 18.01.2011 р. №4.

Відповідно до нової редакції абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, тепер платниками ЄСВ є роботодавці: підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу з тимчасової непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства для осіб, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до ст. 7 Закону про ЄСВ, яка визначає базу нарахування єдиного внеску, єдиний внесок нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.

Нарахування та сплата ЄСВ за платників, зазначених в абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу. 

Слід зазначити, що на сьогодні чинним є Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затверджений Постановою КМУ від 02.03.2011 р. №178. Але цей порядок ще не приведено у відповідність до змін. 

Отже, наразі роботодавцям слід нараховувати та сплачувати ЄСВ при нарахуванні декретних за власний рахунок, до набрання чинності порядком фінансування такого ЄСВ бюджетом

Починаючи, з 01.01.2016 року нараховувати ЄСВ потрібно за ставкою 22%, а для інвалідів — за ставкою 8,41% або 5,3% чи 5,5%.

Тож до приведення у відповідність до змін Постанови КМУ №178 роботодавцям при нарахуванні допомоги по вагітності та пологах потрібно діяти відповідно до пп. 1 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затвердженої наказ Мінфіну від 20.04.2015 № 449

Нарахування ЄСВ за осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, здійснюється за кожен місяць окремо таким чином:

1) визначається середньоденний розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами шляхом ділення нарахованої суми такої допомоги на кількість днів, за які вона нарахована;

2) визначається сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, що припадає на кожен місяць окремо, шляхом множення середньоденного розміру такої допомоги на кількість календарних днів кожного місяця, за які вона нарахована;

3) визначається сума ЄСВ для роботодавця шляхом множення розрахованої суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за кожен місяць окремо на розмір ЄСВ для зазначеної категорії платників (22% або 8,41, якщо працівниця-інвалід).

Сплачувати ЄСВ у такому випадку потрібно з усієї суми нарахованої допомоги в місяці, у якому були здійснені нарахування допомоги по вагітності та пологах.

Не слід забувати, що Згідно ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ  на суми допомоги, що є об'єктом обкладання ЕСВ, поширюється вимога про нарахування ЕСВ виходячи з розміру МЗП у місяцях, коли розмір допомоги не перевищує розмір МЗП, установленої законом на місяць, за який допомога нарахована.

У звіті з ЄСВ у таблиці 5 потрібно вказати дані відповідної працівниці у місяці початку відпустки по вагітності та пологах. І потім у таблиці 5 звіту з ЄСВ за місяць у якому закінчилась така відпустка потрібно вказати дані цієї працівницю та дату закінчення відпустки. Таким же чином заповнюється таблиця 5 при наданні відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку. (п. 8 розд. IV Порядку № 435).

У таблиці 6 звіту з ЄСВ дані щодо нарахованої допомоги по вагітності та пологах потрібно зазначати один раз у місяці їх нарахування декількома записами з розбивкою цієї допомоги за відповідними місяцями відпустки відповідно до листка непрацездатності (п. 9 розд. IV Порядку № 435). Таблиця 6 звіту з ЄСВ формується тільки у разі наявності об’єкта обчислення ЄСВ. Тобто працівницю, яка йде у відпустку з вагітності та пологів потрібно показати тільки один раз у місяці нарахування допомоги. Якщо після закінчення відпустки з вагітності та пологів жінка буде й надалі працювати та отримувати заробітну плату без оформлення відпустки по догляду за дитиною або, якщо вона після відпустки з вагітності та пологів піде у щорічну відпустку і їй буде нараховано відпускні, от тільки у такому разі дані за нею будуть відображатися у таблиці 6 звіту з ЄСВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    Сьогодні 17:385
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241711
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202438
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024314
  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202437