• Посилання скопійовано

Допомога з вагітності та пологів: коли не нараховується єдиний внесок?

Коли суми допомоги з вагітності та пологів, отримані з бюджету або фонду соціального страхування, не є базою нарахування єдиного внеску?

Базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, є суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон №2464). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону №2464).

Водночас, згідно з пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, суми допомоги по вагітності та пологах, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок для платників, зазначених у пп. 4, 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 34,7% бази нарахування єдиного внеску, визначеної пп. 2, 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464.

Розмір єдиного внеску (34,7%) включає в себе відрахування на пенсійне забезпечення у розмірі 33,2% і відрахування на випадок безробіття – 1,5%, є обов’язковим, але не містить відрахувань до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд), який здійснює виплату допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Отримання допомоги від Фонду для платників, зазначених у пп. 4, 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, можливе за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, шляхом укладення відповідного договору з органами ДФС та сплати добровільних внесків. Єдиний внесок у такому разі встановлюється у розмірі 36,6% (включає відрахування на пенсійне забезпечення у розмірі 33,2%, відрахування на випадок безробіття 1,5% та відрахування на випадок тимчасової втрати працездатності – 1,9%) від бази нарахування.

Виплати у зв’язку з вагітністю та пологами застрахованим особам здійснюються відповідно до Закону України від 23.09.1999 року №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці»).

Суб’єкти підприємницької діяльності, які не сплачують страхові внески до Фонду, можуть звернутися за допомогою по вагітності та пологах до управління праці та соціального захисту населення.

Таким чином, суми допомоги по вагітності та пологах, отримані з бюджету або Фонду фізичними особами-підприємцями, у тому числі фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які забезпечують себе роботою самостійно та не використовують найману працю, не є базою нарахування єдиного внеску.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: ДФC у Тернопільській області

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.202412
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241721
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202438
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024314
  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202437